Mesajı Okuyun
Old 01-02-2013, 22:31   #1
Konuk

Varsayılan Talep etmeksizin gebelik testi uygulanmış

İyi çalışmalar,
Adet dönemlerimdeki düzensizlik ve ailemdeki kanser geçmişi nedeni ile dün B. Vakıf G. Hastanesi'ne başvurdum.Yanımda da önceki tahlil ve USG'lerimi de götürdüm.Ancak bunların hiçbirine bakılmadı.

31 Ocak 2013 tarihinde Kadın Doğum Polikinliği 1 'de muayene oldum.Ön görüşmede asistan doktor hanıma (Adının bugün ...... olduğunu öğrendim.) bakire olduğumu,evlenmediğimi ve herhangi bir türde de ilişkim olmadığını da açıkça söyledim.Gitmeden önce de sıkışacak kadar su içmiş ve aç karnına da gitmiştim zaten.Doktor hanım USG yaptı,sonra da birkaç güne düzelir ama TSH yapalım dedi.Zaten tiroidlerde bir sorun olduğu için o testi yapacaklarını biliyordum,bana söylediği tek şey de buydu.Kanımı verdim,eve dönüp e-lab sayfasından kimlik numaram ve bilgilerimle baktığımda bana yapılan tek testin hamilelik testi olduğunu şaşkınlık ve öfke ile gördüm,durumuma uygun testin yerine sırf doktor hanımın işgüzarlığı neticesi hormon testi yerine.(Doktora açık açık durumumu belirttiğim halde bu testin yapılış sebebi doktorun cehaletinden midir,yoksa hastayı dinlemeden ve görüntülere de bakmadan sırf devletten bu testin ücretini tahsil etmek midir anlayamadım?)

Ailemle beraber bakmıştık sonuçlara,rezil oldum,kızardım,onurum ve şerefim zedelendi.Ben böyle bir istekte bulunmadığım halde üstelik bu testi bilgim dahilinde yapmayan doktordan ve hastaneden şikayetçiyim.Dün durumu SABİM'e de bildirdim ve bugün de hastanenin Hasta Hakları bölümüne de başvurdum,ancak maalesef ki,doktorun soyadını bile evde internetten bakabildim.

Hasta Hakları birimindeki hanım bana çok kaba davrandı,ailemle gittik.Bana bunun normal bir test olduğunu,hatta erkeklere bile yaptıklarını...Evet,erkeklere Beta-HcG testi yapıldığını belirtti....Dün akşamdan beri uyumadım,ağlamaktan ve aileme karşı mahcup olmaktan ötürü.

Hem hastane yönetiminden açıklama ve özür bekliyorum,hem de haklarında soruşturma açılmasını talep ediyorum.

SABİM'den bana gelen yanıtta ise,daha çok üzüldüm.Doktorun yaptığı testlere karışamayacaklarını ve uygulamada bir sorun olmadığı yanıtını aldım.
Manevi açıdan çok zarar gördüm,ne yapabilirim?
Saygılarımla,