Mesajı Okuyun
Old 12-03-2012, 17:38   #18
garani

sayın gemici bu konuşma nereye kadar gider bilmiyorum 65 yaşın hayatımda beni böyle bir diyaloğa iteceği aklıma gelmezdi.
1.şıkka istinaden;o zaman vesayet makamı olmasın veya 18 yaşını geçen herkes istediği işlemi akli mamelekleri olmasa da yapabilsin.her ne kadar kendi açınızdan baksanız da karşıdaki insanı da hukuken düşünmek gerek.
2.şıkka istinaden;bizde zaten hukuk ve yasanın üstünde olan bir şeyin olmadığını savunuyoruz ki bu yüzden hukukçuyuz.kaynağını yasadan almayan bir doktora sevk veya rapordan bahsediyoruz ki herkes her işi yapar iken imza attığı anda ister istemez sorumluluk altına girecektir.sonuçta kimse bileme 65 yaşın altı veya üstünün akli mameleklerinin yerinde olup olmadığını
3.şıkka istinaden;bağlayıcılığı yok kavramını hukuki perspektifte düşünürseniz daha memnun olurum.zira cumhurbaşkanı veya papa veya devlet erkanından kim olursa olsun suç işlediği vakit yargılanmıyor mu?bu husus düşünülmelidir.
4.şıkka istinaden;yargıtay ve anayasa mahkemesinin denetimi mümkün değil malumunuz.zira en üst mercilerdir Türkiye yargılamalarında.diyeceksiniz ki kanun yararına bozma yok mudur?vardır ama sonuca etkili değildir.sonuçta her şeyin bir sonu olduğu hukukta denetimin de son noktası vardır amma iyi sonuç amma kötü sonuç.savigny'nin de dediği gibi 2 hukukçunun olduğu yerde 3 görüş vardır.takdir malumunuz ki yüce mahkemelerindir.
5.olarak da benim eklemek istediğim husus kabul etseniz de etmeseniz de etsem de etmesem de belirli bir yaştan sonra doktor raporunun aldırıldığıdır.bu size göre ayrımcılık,başkasına göre işini sağlam yapmak bir başkasına göre daha farklı vasıflandırma.hukuk bu yüzden var zaten ve insanın olduğu her alanda çatışma veya fikir ayrılığı,bunların olduğu yerde de hukuk vardır ve tekrar belirtmek isterim ki 65 yaş olması meselesi değildir rapor olayı görünüşünden akli mameleklerinin yerinde olmadığı anlaşılan her insan için izlenen bir yoldur.bu 18 de olabilir 85 de olabilir.bakın yukarıda bir üyemiz 1932 doğumlu bir akrabasının rapor almadan vekalet verebildiği söylemiş.bir de bu açıdan bakın derim ben.
unutmadan söylemek isterim bu başlık altında yeterince fikir beyanımız olduğunu düşünüp en azından ben kendi açımdan yorumlaşmaya son veriyorum.
hukuki olan her konuda fikrimizi beyan edebileceğimiz diğer sorularda çözüm üretmek görüşmek dileği ile.saygılar üstad...