Mesajı Okuyun
Old 08-01-2008, 23:57   #3
melis aksu

Sayın Ybayrak
öncelikle ilginiz ve vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
emin olamadığım bir konu var ki;sözleşme konusu mal varlığı sözleşme yapıldığı sırada tapuya kayıtlı bir taşınmaz değildir.Belkide benim açıklamalarım doğrultusunda anlaşılmazlık doğdu.Bu açıdan baktığımızda
satış vaadi sözleşmesinin tapulu mevcut taşınmazlar için söz konusu olduğunu düşünüyorum.Yanlışsa lütfen düzeltin.Bu durumda tapuya şerh söz konusu olmadığı gibi sözleşmenin satım vaadi sözleşmesi niteliği taşıdığına da emin değilim.sözleşme birtakım sebeplerden dolayı hala elime geçmedi.Daha doğrusu geçemedi.Sözleşme metninde satım vaadi yazdığındanda emin değilim.Çünkü taraf satım yaptıklarını iddia ediyor.Kötü ihtimali düşünsek bile tarafların iradelerinden anlaşılabiliyorsa, noterde satım şeklinde yapılan sözleşmelerin satım vaadi şeklinde kabul edilerek ayakta tutulması gerektiği yargıtayca kabul ediliyor.bu konudaki şansımız sizce nedir.Ben kafamı fazlaca karıştırdım galiba fakat noterin taşınmaz satımı sözleşmesi düzenleyip onayladığına ihtimal veremiyorum.Öte yandan sözleşme tarafının beyanı bu yönde.Umarım içinden çıkabilirim.