Mesajı Okuyun
Old 22-01-2013, 11:18   #14
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Birbirimizi anlamakta zorluk çekmemizin nedeni bence şu: Siz kavramı dilbilgisi kurallarına göre her sözcük için ayrı ayrı sözlüğe bakarak anlamak istiyorsunuz.

Halbuki hukuk felsefesi kavramları için tek tek sözcüklere bakmadan kavramın tümü sözlüklerde araştırılmalıdır.

Sayın Av.Armağan Konyalı,
ben kavram'a bakıyorum. Kavramlar sözcüklerden oluşur. Kavramdaki tüm sözcükler hem dil biligisi, hem de mantık kurallarına uymak zorundadırlar. İçindeki bir sözcük mantık veya dilbilgisi bakımından yanlış olan kavramın kendisi de doğru olamaz.

Felsefenin en başta gelen özelliği kavramlardır ve bu kavramların mantık ölçüleri içinde açıklanmasıdır.

Ben 'de lege ferenda' kavramını açıklamaya çalışırken kendim herhangi bir sözcük veya kavram uydurmuyorum. Yaptığım tek şey Latincedeki bir kavramın Türkçeye yanlış olarak çevrildiğini, en azından internet çevresinde yanlış olarak kullanıldığını, diğer ülkelerdeki kullanımla çeliştiğini anlatmaya çalışmak.
Tekrarlıyayım isterseniz: Türkçedeki 'olması gereken hukuk' veya 'olması gereken hukuk bakımından' kavramı 'de lege ferenda' kavramını kendilerinden aldığımız ülke hukuklarında yoktur. Bu kavram ve bu kavramın 'Tabii Hukuk/doğal hukuk' ile eş anlamda kullanılması kabul edilmesi zor olan bir uydurmadır.

Saygılarımla