Mesajı Okuyun
Old 20-01-2013, 17:08   #1
buket d.

Mesaj Anlaşmalı Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı Kararının Uygulanması

özetle konu şu; 29 Kasım'da anlaşmalı olarak boşandım. aramızda yapmış olduğumuz protokole göre ( karara da yazıldı) benim üzerime olan iki araç eşimin üzerine devrolacak, araçlardan birinin banka kredisi halen devam etmekte ve mevcut olan borcunda eşim tarafından ödenerek kendisine devrolacağı mahkeme kararına yazıldı.6 Aralık'ta temyizden vazgeçtik ve karar kesinleşti.
Kararda şu şekilde ifade geçiyor: """ davalı adına kayıtlı olan ..A... ve ..B.. Plakalı araçların devri ve B aracına ait bakiye 8.172tl kredi borcu davacı tarafından karşılanmak kaydı ile davalı tarafından herhangi bir bedel alınmadan davacıya devredileceğini, bu konuda anlaştıklarını, davalıdan maddi manevi tazminat, nafaka, yargılama gideri ve ücreti vekalet taleplerinin bulunmadığını bildirmişlerdir."""

Araçlar üzerinde aynı zamanda aile mahkemesinden tedbir kararı var. Benim üzerime kayıtlı olmasına rağmen halen araçları eski eşim kullanmaktadır.Banka 2 ay gecikmeden dolayı araca icra koyacak.Bu aşamada araçların devrini kabul ettiğim için zaten araçlardan vazgeçmiş durumdayım. Eski eşim karar kesinleştiği halde araçların devrini kendi üzerine almamıştır.Bankanın araca haciz koymasının hukuki açıdan bana zararı olurmu? olucaksa eski eşime araçların devrini alması ve bakiye borcun ödenmesi açısından nasıl yaptırımda bulunabilirim?
Davacı olan eski eşimin Mahkeme kararına uymadığından araçlar üzerindeki hakkını kaybedebilirmi? Kaybettiği takdirde araçların üzerimde kalmasını nasıl sağlarım? İllaki dava açmam mı gerekli? 2 aracın devrini eski eşim almadığından arabalar üzerindeki hakkımı nasıl geri kazanabilirim? boşanma davasında avukata dünya kadar ücret ödemek zorunda kaldım,araçların devri için vekalet verdim.Ama avukatıma söylememe rağmen araçların devri yapılmıyor, eski eşim sürekli oyalıyor. İşsizim ve çocuğun velayeti bende. lütfen bana yol gösterin. (not: davacı eski eşim avukat olduğundan ona karşı hukuki açıdan güçsüzüm)