Mesajı Okuyun
Old 20-06-2007, 14:51   #6
Admin

Bir kişi okuduğu her yazıya nasıl inanır, öncelikle bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bir yazı chat dili ile yazılmayıp altına da uyduruk biri isim soyadı yazılmışsa ve eposta adresinize gelmişse internet kullanıcılarının çoğu bu yazıyı ciddiye alma ve inanma eğiliminde. O isim ve soyadı doğru mudur, o yazının içindeki bilgi gerçek mi yalan mı yanlış mı kimse sorgulamıyor. Bu eğilimin kökleri sanırım sosyolojik ve psikolojik araştırmalara konu olmalı, açıkçası beni aşıyor ama böyle bir araştırma yapılırsa, sonuçlarını okumak ve öğrenmek isterim doğrusu!

Daha yakın bir zamanda ünlü bir gıda markası bu zincir epostalardan milyarlarca lira zarara uğradığını açıkladı, çünkü bir aklı evvel o markanın gıdalarının çocuklar için zararlı olabilecek bir katkı maddesi içerdiği "iddiasında" bulunmuştu ve bu eposta internette öylesine ciddiye alınıp, o kadar çok adrese gönderildi ki, firmanın gıda satışlarında yarıya yakın oranda azalma oldu. Bu kar kaybının yanı sıra, firmanın bu zincir epostanın gerçek dışı olduğunu ve ürünlerinin sağlıklı olduğunu kamuoyuna açıklamak için yaptığı reklam harcaması da cabası tabii. Bu yazıyı okuyan kimse de düşünmüyor ki, bu eposta örneğin o firmanın rakibi olan bir şirket tarafından yazılmış olabilir veya içindeki bilgi külliyen yalan olabilir.

Bu sağlıksız iletişim yoluyla toplum olarak başa çıkmanın yolu nedir bilemiyorum. Ancak benim kişisel başa çıkma yolum basit: Benim eposta adresime böyle bir mesaj gönderen kişi tanıdığımsa bir kere uyarırım ve bundan böyle göndermemesini isterim. Eğer tanıdığım değilse veya uyarmama rağmen ikinci kere gönderdiyse, eposta adresini doğrudan spam filitrelerime eklerim ve bundan sonra ondan gelecek tüm mesajları eposta yazılımım filitre eder. Kimsenin anlamsız ve ilgilenmediğim mesajlarıyla kaybedecek kadar vaktim olduğunu düşünmüyorum, aynı şekilde düşünenlere bu metodu öneririm.