Mesajı Okuyun
Old 04-12-2006, 18:32   #11
Av. Asena

Varsayılan sevgi ve saygı..

Hayatın anlamı? BEN olamaz, olmamalı.. Bu kadar bencillik mümkün değil. Toplumda yaşamanın verdiği düzene ne oldu o zaman? Sevgiye ve saygıya yer yok "ben" derken. Her ne kadar günümüz sistemi bunu getirse de insanlıktan alıp götürür insanı. Duygular ve düşünceler ile, paylaşımlar ile bir bütün olan insan için en güzeli hayatın anlamının "mutluluk" olmasıdır. O an 3 saniye bile sürse şu cümle çıkmaz mı ağızlardan : "Budur işte, ölsem de gam yemem artık!" Hoş biz bunu birçok yerde kullanırız ama bir annenin bebeğini doğurması ve kucaklamasıdır hayatın anlamı. Çocuğunuzun büyüdüğünü, geliştiğini, arkadaşlarının olduğunu, üniversiteye gittiğini ve istediğini elde edebildiğini görmektir. Bu süreci takip etmek kolay değil elbet ama bence hayatın anlamı budur Bunun içinde "ben"e ,"sen"e yer yoktur. Biz vardır. Biz olunduğu sürece sevgi ve saygı gelecektir. Onlar da mutluluğu getirecektir. Saygı olmadan sevgi olmayacaktır, adalet gelmeyecektir ve eşitliğe yer verilmeyecektir. O zaman elbette "ben"ler ortaya çıkar. Sanmıyorum hayatın anlamı bu olsun. Öyle bir hayatta da benim işim olmaz zaten.