Mesajı Okuyun
Old 10-02-2007, 12:42   #17
Admin

Alıntı:
Yazan Ahu
"Sanal Mahkeme" kavramini da ilk THS'den duymustum. Sanirim o alanda, gecenlerde site lokalinde yayinlanan su olay vardi. Cunku o konuyu okuyunca direkt eskiye donmustum-umarim yanlis cagrisim degildir.
"Sanal Mahkeme" terimini ilk kullanan (icat eden?) Türk Hukuk Sitesidir. Aslında Sanal Mahkeme başlığı altında açtığımız sayfa çok basit bir sayfaydı. İçinde 4 tane enteresan olay ve sonunda "kimi haklı buluyorsunuz" anketi vardı ve ziyaretçiler olayları okuyor ve oy kullanıyordu. Ve evet o olaylardan biri, sizin verdiğiniz linkte anlatılan olaydı. Sonunda katilin (cezalandırılması gereken kişinin) kim olduğunu soruluyordu. Diğer davalarımız idam cezası davası, bir iş kazasında eli kopan bir işçi için hükmedilecek maddi tazminatın ne kadar olması gerektiğini soran bir dava ile internetin denetimine ilişkin bir davaydı.

Sanal Mahkeme sayfaları ciddi sayfalar değildi. Sadece o dönemde site ziyaretçilerinin çoğunluğu hukukçu olmayan ziyaretçiler olduğundan onların da sitede hoşça vakit geçirmesi ve biraz da hukukun temel kavramlarına giriş yapmaları için hazırlanmışlardı.

Ancak oldukça ünlü oldular. THS Sanal Mahkemesi ile ilgili sayısız gazete/dergi haberi yapıldı. O dönemde başka bir büyük hukuk sitesinin sahibi olan bir meslektaşımız birgün ziyaretime gelip, "Sanal Mahkeme" temalı TV'de bir yarışma programı yapmak istediğini, ismin kullanılmasına benim bir itirazım olup olmayacağını sormuştu. Kendisine benim itiraz olmayacağını söyledim, ancak sanırım program da hiç yapılmadı.