Mesajı Okuyun
Old 20-10-2004, 21:35   #1
Av.Fahri ALİMOĞLU

Varsayılan Hakimin İntiharı

Yazıp yazmamakta çok ciddi kararsız kaldığım bir olay yaşadık iki (18.10.2004) gün önce.
İlimizdeki hakimlerden biri tabancası ile kafasına sıkarak intihar etti.
Boşandığı eşine ödeyemediği tazminat ve nafakalar yüzünden icraya verildiğini ve boşandığı eşinin kendisini çocukları ile görüştürmediğini öğrendik.
Aylık 600 milyon tl nafaka borçlusu olan ve 15 milyar da tazminat ödemeye mahkum edilen hakimin dava süresince birikmiş olan nafakaları ve tazminatı üstelik maaşından her ay 600 milyon tL kesilirken ödemesi mümkün mü?
Ayın 15'inde maaşını alan mütevvefanın üzerinden 15 milyon tl para ve ödenmemiş üç aylık elektrik faturası çıkmış.
Yeni ceza yasası ile sırtını daha çok hakime dayamış bulunan sistemin hakimleri için uygun gördüğü maaş gerçekten yeterlimi?
yada gerçek mi efsanemi olduğunu bir tülü öğrenemediğim hakimlere açık çek verilen sistemde bu arakdaşımız icralık olmaktansa ölmeyi seçermiydi. Ya da öyle bir sistemde ülkede görev yapan kaç hakim bu uygulamayı suistimal ederdi merak ediyorum
Açıkçası hepimizi olağanüstü derecede üzen bu olayın onurunu korumaya çalışan bir hakimin ölümü ile sonuçlanması üzerinde uzun uzadıya düşünülmesi gerektiğine inanıyorum.
Aklında geçim sıkıntısı, ödeyemediği icralar olan bir hakimin muahkeme yeteneğinin sağlıklı olamayacağını hepimiz biliyoruz. Rüşvet almakla intihar etmek arasındaki tercihini ikinciden yana kullanan bu hakimi kendi yaşamını redetmeye götüren şey sistemin adalete ve uygulayıcılarına verdiği değer-sizlik- değil mi?
Aynı sıkıntılar bir çok avukatında başına geliyor ama onlar intihar etmiyor diye düşünebiliriz. ancak bizler bir şekilde bunu ödeme şansına sahip olabiliriz. Gelecek bir dava ile sıkıntılarımızdan arınabilriz. Gelmese bile umudumuz var. Ya hakim? 600 milyonu nafaka için kesilen maaşından kalan 600 milyon tl ile birikmiş nafakayı ve tazminatı nasıl ödeyebilir?
Sebebi ne olursa olsun intiharı haklı bulmak mümkün değil elbette. Ama hakimlik mesleğinin gereklerini yerine getirmek konusunda eğitilmiş ve yaptıkları işe sonuna kadar inanan hakimler yaşamda başlarına gelebilecek bu tür olaylar karşısında ne kadar savunmasız ne kadar korunmasız durumdalar. Daha iyi ekonomik şartlar bu tirajik ölümü engelleyebiliridi.
Bir yanda onuru bir yanda hayatı ikilemine ne bir hakimin ne de bir başka insanı itilmemesi gerektiğine inanıyorum. Bir hakimin hayatındaki sıkıntıarı bitirmek için bir kurşuna ihtiyaç duyması ne acı. Artık icra dosyaları yok artık kendisi ile görüştürülmeyen çocukları yok.
Çok üzüldük olaya ve bunu paylaşmak istedim sadece . Belki birileri olanlardan gerekli sonuçları çıkarır umudu ile.