Mesajı Okuyun
Old 27-01-2016, 00:53   #322
vedatgurer

Varsayılan roma hukukunu gereksiz bulanlari cahillige methiye yazmakla sucluyorum

Roma hukuku dunya uzerinde tarihi yazilmis, arastirmalari yapilmis en derin konudur. Ornek alınmalı ve geliştirilmelidir. Hukuku cigerlerinde hissetmek icin sadece roma degil, veya sadece kanonik hukuklar degil, baska tarihi hukuklar da okunmalıdır: örneğin İÖ.1790da, babil kralı Hamurabi yasalarının neredeyse tamamı bu “kendine yapılmasını istemediğin şeyleri başkasına yapma” prensibi üzerine yazılmış pragmatik yasalar olan hamurabi yasaları, “eğer ... yaparsan, ... sonucuna katlanırsın” şekilde kaleme alınmış tipik fiilleri içerirler. 4000 yıl öncesindeki yasa numaralarından bazıları bugunun hukukundan daha hakca sonuclar hedeflemistir.

“Göze göz, dişe diş”(196) şeklinde özetlenen yasalar aslında babildeki günlük yaşamın bir çok boyutunu da düzenlemektedir. Bazı hükümleri bugün için dahi ilerici hükümler (altını ben cizdim) saymak mümkündür.

Örneğin, bir hırsız yakalanırsa cezası idamdır. (22) Ancak yakalanmaz ise, çalınan malların değeri o bölgenin valisi tarafından zarar görene ödenir.(23) Hırsız eğer bir can almış ve yakalanmamışsa, vali bir “mana” tutarında gümüşü mirasçılarına öder. (24)

Su arığı yapanın arığı yıkılır da, aşağı tarlayı su basarsa, civar tarlaların verimine göre hesaplanan zararı arık sahibi öder (55). Birine ait ağacı kesen yarım mana gümüş öder. (59)

Düzgünce sözleşmesini yapmadan bir kadınla evlenin evliliği geçersiz olur.(128)

Bir erkek, çocuk doğuramayan karısına evlilik anlaşmasındaki tazminatı ödeyerek ve çeyizlerini iade ederek ondan ayrılabilir.(138)

Bir kadın çocuk doğurduktan sonra ölürse, getirdiği bütün çeyizler çocuklarının olur, babalarına miras gitmez. (162)