Mesajı Okuyun
Old 18-04-2007, 16:07   #10
Av.Yüksel Eren

Rücu sebebinin belirtilen madade olabileceğini tahmin etmiştim.

Sigortalı = adına sigorta poliçesi düzenenlenen kişi.

İşleten = Araç sahibi olan veya mülkiyeti muhafaza kaydıyla satışta alıcı sıfatıyla sicilde kayıtlı görülen veya aracın uzun süreli kiralama, ariyet veya rehni gibi hallerde kiracı, ariyet veya rehin alan kişidir. Ancak ilgili tarafından başka bir kişinin aracı kendi hesabına ve tehlikesi kendisine ait olmak üzere işlettiği ve araç üzerinde fiili tasarrufu bulunduğu ispat edilirse, bu kimse işleten sayılır.

2918 md. 91:İşletenlerin, bu Kanunun 85 inci maddesinin birinci fıkrasına göre olan sorumluluklarının karşılanmasını sağlamak üzere mali sorumluluk sigortası yaptırmaları zorunludur.

Araç sahibi aynı zamanda işleten sıfatına sahiptir. Sizin olayınızda da sigortalı = işleten'dir.Aracın devredilmiş olmasına rağmen sigorta poliçesinin iptal edilmemiş olması nedeniyle işleten sıfatının devam ettiği iddia edilmekte.

Dava dilekçesindeki hukuki gerekçesi gerekçe ile sunulan Yargıtay kararlarında bu konuda yapılan yorumlar ne yönde bilemediğim için fazla yorum yapamıyorum.

Bu arada ismimden belli olmuyor haliye ama ben bayanım: Ama üzülemyin ismim sadece sizi yanıltmıyor: