Mesajı Okuyun
Old 10-03-2016, 17:05   #1
İhsan Yıldırım

Varsayılan Farazi gelir hesabı için esas alınacak gelir durumunun tespiti

Arkadaşlar;
trafik kazası sonucu bedensel zarara uğrayan müvekkillerin iş gücü kaybının tazminine ilişkin olarak açtığımız davada, gelir durumunun tespiti konusunda sıkıntı yaşıyorum. İşin içinden çıkamadım. Müvekkillerden ikisi de üniversite öğrencisi, biri muhasebe bölümünde okuyor diğeri turizm ve otelcilikte. Kusur durumu, maluliyet oranı hepsi netliğe kavuştu ancak bilirkişinin hesap yaparken esas alacağı farazi geliri bir türlü tespit edemiyoruz. Henüz öğrenci oldukları için okumakta oldukları mesleklerini yapamıyorlar, dolayısıyla biz de bordro ibraz edemiyoruz, tanık dinletemiyoruz. "Ortalama bir muhasebeci aylık kaç lira kazanır?" diye önce Balıkesir, sonra Çanakkale en son Ankara muhasebeciler odasına müzekkere yazdırdım. Üçünden de "bunu şuan bilmenin imkanı yok, henüz hangi konumda çalışacağı belli değil, vs.." tarzında cevaplar geldi. Sadece Ankara Muhasebeciler Odası müzekkere cevabının sonuna "muhasebecilerin asgari ücret tarifesi baz alınabilir" demiş ama o da benim dosyama esas olabilecek bir tespit değil. Aylık gelirin ne olabileceği yine belli değil.
Turizmci olan müvekkilin durumu da öyle. Onların odaları falan da yok, nereye soracağımı nasıl tespit ettireceğimi bilemedim. Av. Çelik Ahmet Çelik'in sitesi bu konuyu çok güzel irdelemiş ve çok sayıda Yargıtay kararı var ama bizim durumumuz oldukça spesifik bir durum, içeriği benzer bir karar bulamadım. Tecrübesi veya fikri olan arkadaşlarımdan görüş bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim.