Mesajı Okuyun
Old 23-04-2007, 11:04   #19
Av.EErdem

Açıkçası ben avukatın kapı kapı gezip iş dilenmesini meslek etiğine aykırı buluyorum. Dediğiniz gibi, iyi bir hukuk eğitimi almadan , sadece sınavdan sınava okula gidip, hele bu okul Kıbrıs'ta özel bir üniversiteyse, mezun olduktan sonra dile getirdiğiniz hukuki bir cümle karşısında boş boş bakan ''meslektaşlarla'' karşılaşabiliyorsunuz. Yanlış anlaşılmasın, Kıbrıs'taki hukuk fakülteleri iyi eğitim vermiyor demiyorum. Sadece sınıf geçmek ve yata yata okul bitirmek kolay diyorum, bizzat mezunlardan duyduklarıma dayanarak.
Ayrıca ne acıdır ki; bir çok hukuk fakültesinde Avukatlık Hukuku diye bir ders yok, bazılarında seçimlik ders olarak var. Avukatlar kendi Avukatlık Kanunlarını bilmeden avukat oluyor ve sonra ne meslek etiği ne de kurallara bağlılık söz konusu oluyor. Bir çok avukat meslektaşına karşı dava açarken Baroya bildirim yapması gerektiğini dahi bilmediğinden disiplin kovuşturması geçiriyor. Mesleğin değerini yine bizler belirliyoruz. Önce meslektaşlar arasında saygı ve etik değerler olmalı ki mesleğimiz toplum huzurunda da hak ettiği değeri görsün. Saygılarımla...