Mesajı Okuyun
Old 10-09-2003, 17:08   #6
Admin

Alıntı:
Türk adaletinde net ve açık bir şey yok mu? Bir vekaletnamenin süresi ne kadar olduğu bir yerde yazılı değil mi, bunlar kulaktan kulağa mı öğretiliyor?

Bence vekalet için belirli bir geçerlilik süresi olduğunu söyleyenlere bu görüşlerine dayanak yaptıkları hukuki metni sorarsanız sorun çözülür.

Benim bildiğim kadarıyla vekaletin geçerlilk süresi için öngörülmüş genel bir kural yok. Ancak kıyıda köşede kalmış yönetmelik/tebliğ vb. düzenlemelerde çeşitli kurumlar için özel kurallar getirilmiş olabilir. Mesela Tapuda işlem yapmak istediğinizde Tapu size Genel Müdürlüğün bir genelgesine dayanarak vekaletname tarihinizin X yıldan yeni olma şartını aradığını söyleyebilir. Böyle bir genelge var demiyorum ancak varsa da şaşırmamak lazım zira hassasiyet gerektiren işlemlerde işlemi gerçekleştiren makamın vekaletin halen geçerli olup olmadığından emin olması açısından çeşitli idari düzenlemelerle bu tip sınırlamalar getirmesi olasıdır.

Ancak vekaletle bir dava açmaktan bahsediyorsanız henüz bir vekaletin X yıldan eski olduğu için Mahkemece kabul edilmediğini görmedim ve 20 hatta 30 yıldan eski vekaletnamelerle de işlem yapıldığına bizzat şahit oldum.