Mesajı Okuyun
Old 23-02-2007, 18:18   #10
üye14072

sayın meslektaşlarım,

öncelikle belirtmek isterim ki, Sayın Av. Suat ERGİN in sözüne atıf veya alıntı yapmaktan amacım nezaketsizlik değildir.

eğer bu yönde bir değerleme çıkartılırsa kendisine karşı samimi mahcubiyetimi huzurunuzda saygıyla sunarım.

bir ustanın sözüne sığınmayı düşünmüştüm belki.

ve açıkçası onun fikri ile farklı olduğumun farkında bile değildim.

yasa maddelerinin okunması yönündeki sözüm ise soruyu soran meslektaşa yöneliktir, ve tekil şahıs kullandığım gözetilmelidir.
konuyu uzun uzun yazmaktansa yasa maddelerinin tenakuzuna atıf yapmaya çalışmışım,

konu ile ilgili yasa maddeleri arasındaki tenakuz tartışmanın sebebi olmaktadır.

164ncü madde bir kez daha incelendiğinde bu açıklık görülecektir.

Avukatlık asgari ücret tarifesi altında vekalet ücreti kararlaştırılamaz. Ücretsiz dava alınması halinde, durum baro yönetim kuruluna bildirilir. Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu hallerde, değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır. Değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde ise asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın sonucuna ve avukatın emeğine göre değişmek üzere ücret anlaşmazlığı tarihindeki dava değerinin yüzde beşi ile yüzde onbeşi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. (Değişik 3. cümle: 5043 - 13.1.2004 / m.5 - Yürürlük m.8)

(ve devamı, !)

Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilâmın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. (Değişik 4. cümle: 5043 - 13.1.2004 / m.5 - Yürürlük m.8) Değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde ise avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır.

kanundaki bu çelişki Hakim Murat AYDIN ın kitabında uzunca anlatılmaktadır.

açıkçası öylesine çetrefil hale getirilmiştir ki anlamakta da zorlanıyorum.

sonuç olarak icraya konu alacağın/borcun %10-%20 si arasında bir ücretin takdiri gerektiği fikrinde olduğumu saygıyla sunarım.

bir başka ustadan bir başka söz,
yaşayalım görelim.

av. m. emin öztürk
kocaeli