Mesajı Okuyun
Old 23-02-2007, 16:22   #8
Av. O. TEKGUL

Alıntı:
Ben de maktu vekalet ücreti alabileceğinizi düşünüyorum.Nisbi vekalet ücreti almanız yasaya uygun düşmediği gibi pek mantıklı da değil açıkcası.Müvekkiliniz namına bir para tahsil etmiş değilsiniz. Yaptığınız anlaşma ve protokole göre müvekkiliniz namına ne miktarda bir getiri sağlandı onu da biz bilemiyoruz.Herhalde borçtan tamamen kurtulmadı.Belki bir parça indirim olmuştur diye düşünüyorum.İşin ne şekilde bir anlaşma ile sonuçlandığını bildirebilirseniz belki daha rahat yorum yapılabilir.
Sn Noyan Yiğit bizim avukat olarak tek amacımız müvekkil adına para tahsil etmek mi yoksa hukuki yardımda bulunmak mı? dosya da işlem yaparak mesleki bilgilerimi kullanarak müvekkile hukuki yardımda bulundum ve müvekkil yapmış olduğumuz protokol ile yaklaşık 37.000,00 YTL kar etti hakkında açılmış toplam 75.000,00 YTL bedelli olan iki ayrı icra takibinden ve bu takipler ile ilgili davalardan ve hatta bunlar için davaların kaybedilmesi durumunda mahkemece karşı taraf lehine hükmedilecek vekalet ücretlerini ödemekten kurtuldu.

Alıntı:
Ben 19 uncu maddenin delaletiyle İkinci kısım birinci bölümdeki maktu ücretin yani 125 YTL'nin talep edileceğini iddia etmekteyim. Bir ihtimal ikinci bölümdeki 150 YTL talep edilebilir diyenler olabilir...Ancak nispi ücret talep edilebilir diyenlere hiç katılmıyorum.
Sn Av.Suat Ergin söylediğiniz maddeyi incelemiş olmama rağmen bu anılan maddeyi durumla ilişkilendiremedim benim icra dosyasında yaptığım işlem malbeyanı sunmaktan ibaret değildi borçlu vekili olarak dosyada talep açtım bankalara yazılan yazılar için elden takipli müzekkereleri takip ettim ve dahası..

Alıntı:

Ücretin tümünü haketme
MADDE 5 – (1) Hangi aşamada olursa olsun, dava ve icra takibini kabul eden avukat, Tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanır.