Mesajı Okuyun
Old 03-03-2007, 13:43   #5
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan nihanbil
Merhabalar, sormuş olduğum soru ile ilgili gelişmeleri yol göstermek açısından aktarmak istedim.
İcra müdürünün işlemini icra hakimliğinde şikayet ettim. İcra hakimliği,
" İİK. 364. maddesi gereğince, takibe yönelik itiraz ve şikayet hakkında verilen icra mahkemesi kararı kesinleşmeden satışa gidilemez. Ancak satıştan başka icrai işlemlerin yapılmasına engel olmadığından şikayetin kabulüne karar verilmesi gerektiği anlaşıldığından " gerekçesiyle şikayetin kabulüne, icra müdürünün işleminin iptaline karar verdi.

Bilgilerinize....

Sn. Nihalbil;
Değerli arkadaşların yorumuna aynen katılıyorum ve bir kaç eklemede bulunmak gerekecektir.
1. si kambiyo takibine itiraz halinde itiraz kabul görür ise takibin durmasına karar verilir. Takip durur. Kararın kesinleşmesi ile takip iptal olur.
2. Hükmedilen tazminat ve masraflar açısından ise ilamlı icra yoluna başvurmak için hükmün kesinleşmesine gerek yoktur. Zira kanun burada icra dosyası alacaklısının genel mahkemede dava açmasından bahseder. Dolayısı ile alacaklı genel hükümlere göre dava açar ise tazminat ve mahkeme masrafları için yapılacak takip durdurulur. Yoksa hükmün temyizi ile durma söz konusu değildir. Alacaklı genel hükümlere göre dava açıldığına dair derkenarı sunar ise ilamlı takibiniz durur. İcra müdürünün takibe konması için kesinleşme şartı aranmayan işbu karar açısından red kararı vermesi yanlıştır. İcra müdürünün takibi kabul etmesi ve yukarıda anlatılan şekilde dosyaya bir derkenar ibraz edilmesi halinde gereğini yapması gerekir.

Olayınızda verilen İcra Mahkemesi kararını sonuç olarak doğru bulmama rağmen gerekçeyi eksik buluyorum. İİK 364. maddesi Temyiz satış hariç diğer icra işlemlerini durdurmaz demektedir. Yalnız bu madde ancak İcra Mahkemesi hangi icra dosyasına istinaden karar vermişse o dosya açısından uygulanabilir. Burada itiraz ettiğiniz takip açısından İİK 364 uygulanabilecektir. Siz x numaralı takibe itiraz ettiniz. Mahkeme itirazınızın kabulüne karar verdi. Takip durdu, lehinize tazminat çıktı. İİK nunun 364. maddesi ancak işbu dosya açısından uygulama alanı bulur . Yoksa açtığınız yeni takip açısından uygulanması söz konusu olmaz. sizin takibiniz açısından kanunun kesinleşme şartı arayıp aramadığına, varsa özel hükümlere bakmak gerekir. Sizin kararınız açısından kesinleşme şartı aranmadığına ve alacaklı da genel mahkemede dava açmadığına göre işlemin iptali gerekir. İİk 364 e göre değil. Kanaatim bu yöndedir.
Saygılarımla...