Mesajı Okuyun
Old 02-11-2006, 15:25   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
89/3 haciz ihbarı gönderiliyor tebligat eşine diye yanlışlıkla borçlunun eşine tebliğ ediliyor. Herhangibir itiraz ve menfi tespit davası açılmıyor. Bunun üzerine tapuya haciz konularak 3. şahıs A.B.(57 doğumlu) 103 ihbarnamesi tebliğ ediliyor, tebligat yine yanlışlıkla eşine diyerek borçlunun eşine tebliğ ediliyor.

Sayın Yılmaz,

Tebligat icra takibinde 3 üncü şahıs konumunda olan(Yani kendisine 89 gönderilen) kişinin eşine değil;Takip borçlusunun eşine tebliğ edilmiştir.Anladığım kadarıyla "birlikte oturan yengesi" şeklinde bir ibare yazılmamıştır. Örneklemek gerekirse, Borçlu Bora'nın karısı Ayşe'dir. 3.Şahıs olan kardeş(89 gönderilen)Ahmet ve karısı Fatma'dır. Ahmet adına tebliğe çıkarılan 89/3 ve 103 Ayşe imzasına teslim edilip, "eşine tebliğ edilmiştir." şeklinde kayıt konulmuştur. Oysa Ayşe eşi değil, yengesidir.

Borçlunun ve 3 üncü şahısların isim ve soyisimlerinin aynı olduğunu düşünürsek; sanki gönderilen evraklar takip borçlusu adına çıkarılmış ve onun eşine tebliğ edilmiş gibi de anlaşılabilmektedir.

Tarafların aynı evde oturmadıklarını ben de soru sahibinin ikinci mesajını okuyunca anlıyorum. Bence tebligat geçersizdir. Kafanızın karışması normal çünkü Sayın ssefasekni THS'ye girer girmez bir çok soru sorma ihtiyacı hissetmiş...Ancak soruları yazarken özen gestermemiş...Dün bir sorusunu da ben yanlış anlamış, izahat beklemiştim. Ancak yorucu olacağı için devamını getirmemiştim.

Hakim tarafların iddiaları ve hukuki nitelemeleri ile bağlı olmadığından; tecrübeli birisi ise davaya menfi tespit davası olarak bakmalıdır.

Saygılarımla