Mesajı Okuyun
Old 27-04-2011, 19:18   #13
Sefa USLU

Alıntı:
Yazan Firebolt
Benzer bir konu ile ilgili olarak ben de bu bilgiyi paylaşmak istedim:

Prof. Dr. Pekcanıtez: 15-20 yıl hukuk fakültesi açılmamalı

İZMİR - İzmir’de 31 Mart–1 Nisan 2011 arasında düzenlenen 1. Uluslararası Hukuk Kongresi’ne katılan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, Türkiye’de en az 15-20 yıl yeni hukuk fakültesi açılmaması gerektiğini söyledi. Pekcanıtez’in başkanlığını yaptığı kongrenin ikinci oturumuna, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Berat Gürzumar ve Türkiye Barolar Birliği Temsilcisi Talay Şenol konuşmacı olarak katıldı. University of London Öğretim Üyesi Prof. Dr. Julian Lew'inse gönderdiği sunum okundu.

Prof. Dr. Pekcanıtez, arka arkaya açılan hukuk fakültelerini eleştirdi. Öğretim üyesi sıkıntısı yaşanan Türkiye’de 15-20 yıl hukuk fakültesi açılmaması gerektiğini belirterek, erkek öğrencilerin mezun olduktan sonra geçim sıkıntısını düşünerek eğitimini sürdürmediğini kaydetti. Nerede hukuk fakültesi açılırsa açılsın hoca olmasa da kontenjanlarının rahatlıkla dolduğunu vurgulayan Pekcanıtez, vakıf üniversitelerinin artmasıyla hocaların transfer edilmeye başladığını söyledi. Öğrencilerin derslere devam etmediğini, yüzde 60’ının derste hiç konuşmadığını belirten Hakan Pekcanıtez, “Yapılması gereken öğrenci sayısının azaltılması, olanların da okumaya, araştırmaya ve kütüphaneye yönlendirilmesidir.” dedi. Bugün hukuk fakültelerine gelen öğrencilerin daha kaliteli olduğunu savunan Prof. Dr. Pekcanıtez, iyi hamuru yoğuracak iyi ellere ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Gürzumar ise hukuk eğitimin Türkçe olduğunu ancak öğrencilerin mutlaka yabancı dil bilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin nüfusuna göre hukuk fakültelerinin sayısının az olduğunu savunan Prof. Dr. Gürzumar, öğretim üyesi sayısına göre fakültelerinse fazla olduğunu söyledi.
Türkiye Barolar Birliği Temsilcisi Şenol da hukuktan mezun olup hiçbir şey yapamayanın avukat olduğunu belirterek, avukatlığın kalitesinin ve saygınlığının yükseltilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Daha sonra, kongreye katılamayan Prof. Dr. Lew’in gönderdiği "Uluslararası Hukukçu Olabilmek İçin Hukuk Öğretimi ve Hukukçu Eğitimi" konulu sunum okundu.

(CİHAN)

Çok doğru tespitler yapmışlar. Belki biraz sert bir çıkış olacak ama tamamen siyasi rant itibarıyla açılmış fakültelerden birinde okumaktan nefret ediyorum. Ve hala da birileri her ile üniversite açtıklarını söyleyerek propaganda yapıp oy istiyor.
Neyse siyasete girmeye gerek yok, birçok hocamızın söylediği gibi; iş bizde bitiyor galiba !