Mesajı Okuyun
Old 20-03-2011, 13:35   #26
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan AV. İLKER VURAL
1 - ) S'ye karşı, haksız kullanım bedeli olarak 01/11/2010 dan günümüze kadar kullanım bedeli olan 2.750 TL için ilamsız icra takibi başlatacağım. Muhakkak suretle bu takibe itiraz edeceklerdir. İtirazın iptali davasında S vekilinin tarafıma gönderdiği ihtarname cevabını (''müvekkilim S, 01/11/2010 tarihine kadar olan bedeli eski malike ödemiştir, siz ancak bundan sonrasını isteyebilirsiniz ki, ancak yıllık kira bedeli 7000 TL değil 1800 TL dir'') kullanmayı düşünüyorum. Bu ifadenin itirazın iptali davasındaki faydası ne olur?
Kiracı ödediğini iddia ettiği kiraları ödediğini kanıtlama yükü altına girmiştir. Kiracı kiraları ödediğini kanıtlayamaz ama siz de kira bedelini kanıtlayamazsınız. Kiracı yıllık 1800 lirayı kabul ettiğine göre kira 1800 liradır.
Alıntı:

S takibe alacağınız 2.750 TL değil 750 TL dir diyerek kısmi itirazda bulunursa bu işyerinin emsal kira bedelinin yıllık 7000 TL olduğunu nasıl ispatlayabilirim
Bence ispatlayamazsınız. Hedefiniz bir an önce tahliyeyi sağlamakla zararı azaltmak olmalı. Kira bedeliyle nafile uğraşmayınız.
Alıntı:

2 - ) İcra takibinden sonra tahliye davasından vazgeçip, H'ye ve S'ye karşı el atmanın önlenmesi ve ecri misil davası açmayı planlıyorum. Dava değerini 100.000 TL ( dükkan bedeli ) gösterdiğim takdirde ne kadar harç yatırırım?
S vergi levhası sahibi olduğuna göre stopajları S ödüyordur. S'nin kiracı olduğunu kanıtlayacak resmi belgeleri olduğuna göre fuzuli işgal nedeniyle dava açmanız önerilmez. Harçları dava açmanız için değil, sorduğunuz için yanıtlıyorum:
Fuzuli işgal nedeniyle binde 59,4 nisbi harç taşınmazın değeri üzerinden hesaplanır.
Ecrimisil davalarında binde 59,4 nisbi harç yıllık kira üzerinden üzerinden hesaplanır.
Fuzuli işgal ve ecrimisil birlikte dava konusu olursa her iki harç ayrı ayrı ödenir.
(Bakınız Harçlar Kanunu madde 16)
Alıntı:
Ecri misil bedelini nasıl ve ne kadar talep edebilirim?
Ecrimisil bedelini uğradığınız zarar kadar talep edebilirsiniz. Eski kira bedeliyle bağlı değilsiniz. 2010 yılında kiraya verseydiniz kaça verecekseniz o kadar talep edebilirsiniz. Rayiç kiralar örnek alınabilir.

Saygılarımla