Mesajı Okuyun
Old 19-03-2011, 17:11   #25
AV. İLKER VURAL

Sayın Armağan Konyalı, bildiğiniz üzere bu olayda iki kişi var.(h. ve s.) Bunlardan eski malikin kiracısı olan H'ye karşı tahliye davası açtık. H ben kiracı değilim, S kiracıdır dedi.
Dükkan S üzerine açılmış, vergi levhası ve sahte de olsa işyeri ruhsatı S üzerine. Eski malik S'yi tanımıyor, dolayısıyla S'nin kira sözleşmesi yok.
Ben son olarak S'ye haksız kullanım bedelini ödemesi ve dükkanı tahliye etmesi için ihtarname çektim.
S vekili ihtarnameye cevabında, ''müvekkilim S, 01/11/2010 tarihine kadar olan bedeli eski malike ödemiştir, siz ancak bundan sonrasını isteyebilirsiniz ki, ancak yıllık kira bedeli 7000 TL değil 1800 TL dir'' dedi.
Ben bu aşamadan sonra şunları yapmayı planlıyorum:
1 - ) S'ye karşı, haksız kullanım bedeli olarak 01/11/2010 dan günümüze kadar kullanım bedeli olan 2.750 TL için ilamsız icra takibi başlatacağım. Muhakkak suretle bu takibe itiraz edeceklerdir. İtirazın iptali davasında S vekilinin tarafıma gönderdiği ihtarname cevabını (''müvekkilim S, 01/11/2010 tarihine kadar olan bedeli eski malike ödemiştir, siz ancak bundan sonrasını isteyebilirsiniz ki, ancak yıllık kira bedeli 7000 TL değil 1800 TL dir'') kullanmayı düşünüyorum. Bu ifadenin itirazın iptali davasındaki faydası ne olur?
S takibe alacağınız 2.750 TL değil 750 TL dir diyerek kısmi itirazda bulunursa bu işyerinin emsal kira bedelinin yıllık 7000 TL olduğunu nasıl ispatlayabilirim.( Vergi dairesine yıllık kira bedeli stopaj vergisi sebebiyle 1800 TL gösterilmiş. )
2 - ) İcra takibinden sonra tahliye davasından vazgeçip, H'ye ve S'ye karşı el atmanın önlenmesi ve ecri misil davası açmayı planlıyorum. Dava değerini 100.000 TL ( dükkan bedeli ) gösterdiğim takdirde ne kadar harç yatırırım? Ecri misil bedelini nasıl ve ne kadar talep edebilirim?
Sayın Armağan Konyalı saygılar sunarım.