Mesajı Okuyun
Old 03-09-2010, 21:32   #16
urla

''CMK müdafiliği yapan büyük bir çoğunluk'' yetersiz,özgüvensiz,hukuk normlarından bir haber olarak kendi meslektaşları tarafından kategorize edilip bir nevi günah keçisi ilan edilebiliyorsa (İzmir'de 2000'e yakın CMK müdafiliği yapan avukat var), zaten sıradan bir dizide avukatlık mesleğinin,hayali bir avukat karakteri üzerinden yerden yere vurulması şu an bana gayet normal geliyor.Peki bu çerçeveden avukatlık mesleği herkesin subjektif görüşüne göre kategorize edilebiliyorsa, bir avukatın yahut bir dizi senaristinin, kurum avukatlarını hedef alarak duruşmalarda ''takdir mahkemenin efendim''den ötesini yapamadığı/yapmadığı şeklinde kategorize etmesi doğrumudur?Öyle ya baro avukatı dahi değiller, salla başını al maaşını.Veya başka bir avukatın yanında, SSK'lı olarak çalışan büyük bir çoğunluğun, ''patron avukatın''! takip elemanı olarak görevini ifa ettiğini, bir nevi ara eleman olduğunu, patronu tarafından her türlü keyfi muameleye açık olduğunu ve bunu özgüvensizliğine, karakter yoksunluğuna bağlaması mümkün müdür?Öyle ya kendine güveni olsa aldığı üç beş kuruş uğruna bu kadar olumsuz ve ağır çalışma şartlarına razı olur muydu? Adliyede özellikle memurların ve hakim,savcıların avukatlara karşı saygıdan uzak tavırlarının sorumlusu olarak mesleğe yıllarını vermiş üstadlarımız hedef gösterilebilir mi?Öyle ya avukatlık mesleği saygınlığını üç günde yitirmedi yılların getirdiği bir doku kaybının sonucudur avukatlık mesleğinin bugün geldiği olumsuz nokta.Mesleğine ve meslektaşına sahip çıkan bir yapılanmanın oluştuğunu umarım bir gün görürüz.Kendi meslektaşlarını bu kadar acımasızca ve ön yargılı bir şekilde eleştirmek her avukatın bulunduğu şartlar üstünden ne kadar da kolay tabi dizi senaristleri içinde geçerli bu husus değil mi?Bırakın avukatlığı,bir grubun, bir toplumun yada herhangi bir etnisitenin tek bir kişiymişcesine tanımlandırılması ne kadar üzücü her şartta ve her çağda.Kendi kriterlerine uymayanları salt kendini kriter alarak dolaylı ya da doğrudan bir şekilde örselemek ötelemek ne kadar üzücü ve kolay.Avukatlık mesleği her şart ve her durumda toplumdaki en saygın meslektir ve meslektaşlarımı şöyle avukatlar ve böyle avukatlar diye asla ayırmadım ve ayırmayacağım. Buda benim kritize edişim olsun.Saygılarımla.