Mesajı Okuyun
Old 28-08-2010, 17:42   #3
Av. Engin EKİCİ

Diziyi öncesinde izleme fırsatım olmamıştı. Sayın Av. İlker DOLGUN'un paylaştığı linki takip ederek "amacını aşan" görüntüleri izledim. Hakim ve süreçte görev alıp duruşmayı izleyen polis memurları, ellerinden gelen çabayı sarfetmiş olmanın (!) verdiği rahatlık ve özgüven içerisinde iken, şüpheli/suça sürüklenen çocuğa, sorulan soruyu yanıtlaması için "tuhaf şekilde" uyarıda bulunan, ardından "tercüman" isnadına maruz kalan, vakıf olmadığı halde telaşla dosya içeriğini incelemeye çalışan, "efendim" hitabı eşliğinde ayağa kalkarak el pençe divan duran ve "baro tarafından apar topar (!) görevlendirildim, dosyayı inceleme imkanım olmadı" diyen bir avukat, bu yanıt karşısında yorumlar yapan bir hakim..

Bir meslek grubunun "yetersizliği" "insani duygulardan uzak oluşu" "alay konusu olmasının normalliği" gibi olumsuzlukların kanıksandığı bir yapım eleştirilmelidir. Eleştirilmenin dışında, daha dikkatli olunması için meslek kuruluşları tarafından gerekli uyarılarda bulunulmalı, tekrarlanmaması için gerekli hassasiyet oluşturulmalıdır. Her meslek grubu için aynı duyarlılık gösterilmelidir. Mesleğinin gereğini layıkıyla yerine getirme gayreti içinde hizmet veren meslek mensuplarının da topyekün zan altında bırakılması yanlışlığının farkına varılmalıdır..

Dizide canlandırıldığı şekilde duruşmaların zaman zaman cereyan edebildiğini görmekteyiz. Ancak, hakimin "hakim" gibi, savcının "savcı" gibi, avukatın da "avukat" gibi olduğu davaların duruşmalarında bu tarz -af buyurun- saçmalıkların yaşanmadığını, yaşanma ihtimalinin de bulunmadığını da kabul etmek gerekir.

Saygılarımla..