Mesajı Okuyun
Old 12-07-2010, 11:15   #2
NurTuna

Hukuksal danışma gereği ile gelen kişi ile, o iş hakkında Müvekkil-Avukat ilişkisine girmeden önce, konunun ne olduğu elbette konuşulacaktır ve "Görüşme Tutanağı" ile belirlenecektir talebin ne olduğu. Reddedilecek olsun olmasın görüşmenin bu şekilde yazılı olması ileriki zamanlar için her iki taraf açısından da önemli olabilecektir diye düşünüyorum.

İlgili konuda Avukat daha önce böyle bir çalışma yapmamış ise araştırarak sonuca varıp varamayacağından, kendi yeteneklerinin buna yetip yetemeyeceğinden emin olmak amacı ile yapacağı araştırmayla işi kabul edebilir ya da reddebilir. Ancak bunu kesin kabul ve Avukatlık Sözleşmesini imzalamadan önce yapmalı kanısındayım.

İş konusunda daha önceden bilgisi var ve benzer işte görev almış ise süresini de tahmin edebileceğinden böyle bir zamanı ayıramayacak ise, kendi çalışma düzeninde o günün gereklerine göre reddebilecektir.

Alınmaya karar verilen işin esasen başka Avukatlar tarafından takip edileceği konusunda Müvekkil bilgilendirilmelidir diye düşünüyorum. Vekaletnamelerde tevkil yetkisi veriliyor, ancak bu şekilde yanında çalıştırdığı meslektaşları ile iş paylaşımı yapacak Avukatın, hangi Avukatın bu işi takip edecek olduğunu müvekkiline yazılı olarak bildirmesinin faydalı olacağını, Avukat-Müvekkil ilişkisindeki güven açısından ve mesleğin saygınlığı açısından doğru olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla