Mesajı Okuyun
Old 22-01-2010, 09:52   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan ali ekmekçi
Sn.Adli Tıp ortaya koyduğunuz ihtimaller yönünden size katılıyorum.Fakat İşveren temyiz edecek ve dosya 1,5 yıl Yargıtay'da bekleyecek.Bu arada işçi başka iş bulacak doğal olarak.Bence ıslah yaparak kıdem ihbar davasına devam edilmesi daha uygun olacaktır.

Esasında soruyla ilgili gerekli cevabı Sayın Hacer vermiş.

Ben sadece pratik açıdan değerlendirilebilecek bir başka ihtimali hatırlatmak istedim.

Soru sahibi değerlendirmeyi yapacaktır. Dosyanın durumu, işverenin muhtemel tavırları, hakimin davayı ne kadar seri şekilde ilerlettiği vs. bu tercihte belirliyici olacaktır.

Dava 1,5 yıl sonra kesinleşse ve işçi yeni bir iş bulsa bile, kıdem tazminatına hak kazandığı mahkeme kararıyla belirlenmiş olacak. Kıdem ve ihbar tazminatı için yeni bir dava açmasına gerek kalmayacak ki.

Şimdi yeninden bir dava açsa ya da davayı ıslah etse, kararın kesinleşmesinin 1,5 seneden de uzun sürmesi daha büyük bir ihtimal. Gerçi, alacak davasında dosyanın kesinleşmesini beklemeye gerek yok ama tehir-i icra durumu olabilir bu kez de. Bence süreç işe iadede daha hızlı neticelenebilir.

Saygılar,