Mesajı Okuyun
Old 06-02-2007, 13:24   #1
altiokebru

Varsayılan Kredi Kartı Borcu- Takibe İtiraz- Görevli Mahkeme

Kredi kartı, kredili bankomat ve tüketici kredisi borcundan dolayı aynı borçlu hakkında üç ayrı takip başlattım. Borçlu üç takibe de borcu bulunmadığı gerekçesi ile itiraz ederek takipleri durdurdu. İcra Hukuk Mahkemesinde itirazın kaldırılması davası açtım. Ancak duruşma gününden bir kaç gün önce davalının yetkili mahkemenin ikametgahı mahkemesi olduğu ve tüketici mahkemesinin görevli olduğuna dair itiraz ettiğini öğrendim. Sehven davayı icra hukuk mahkemesine açmış olduğumu düşünerek, en azından vekalet ücreti ödememek için duruşmadan bir gün önce bir dilekçe ile yetki itirazını kabul etmemekle birlikte görev itirazına bir diyeceğimiz olmadığını belirttim. Hakim bey benzer bir başka dosyası için görevli mahkemenin tüketici mahkemesi olup olamaycağını bir başka hakim arkadaşına sormuş, tüketici mahkemesinin görevli olmadığı cevabını almış. Kabaca yeni çıkan Bankalar ve Kredi Kartları Yasasına ve Tüketicinin Korunması hakkında Kanun'a göz atarak görevli mahkemenin tüketici mahkemesi olduğu kararına vardım ancak şimdi yanlış anlamış olabilir miyim tereddütünü yaşıyorum. Yetki konusunda ise icra dosyası burada olduğundan yetkili mahkemenin doğru olduğunu düşünüyorum. Bu konuda net bilgi verebilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.