Mesajı Okuyun
Old 20-09-2011, 10:35   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Toplantı yapıldı.Katılım oldukça iyiydi.

Toplantı başlamadan diğer STK temsilcileri ile yasa hakkında görüş alışverişi yaptık ve toplantıda önerilerimizi açıkladık.Özellikle İstanbul sözleşmesinin hemen meclisten uygun bulma kanunu ile geçmesini ve yasanın bu sözleşmeye uygunluğunun sağlanmasını talep ettik.

Yasa hazırlığına ilişkin önerileri ayrıca metin üzerinden bakanlığa göndereceğiz.

Bakanlık ve STK ilişkileri bölümünde işbirliği olanakları ve talepler konuşuldu.Bana sıra geldiğinde bakalığın sürekli bir hukuk birimi kurarak kadına yönelik ayrımcılık içeren yasa ve uygulaların ortadan kaldırılması isteğimizi ilettim.

Özellikle cinsel saldırı mağdurlarının yargılamasında duruşmanın kapalı yapılması taleplerinin CMK da özel hayata ilişkin kapalılık gerekçesi olmamasının yarattığı sıkıntıyı,AİHS de bu konuda düzenleme yapıldığını,CMK ya ek yapılması ile sorunun giderilebileceğini,

Adli Tıp Kanununun cinsel saldırı mağdurlarının beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığını inceleyen 6 ihtisas dairesinin konunun uzmanlarından oluşmadığını ve adil yargılama ilkesinin ihlal edildiğini,

Yasalarda açıkça ayrımcı olduğu bilinen kadının ve çocuğun soyadı,boşanma sonrasınd agebe kadının evlenme yasağı,kürtajda eşin rızası gibi konuların beklenmeksizin sözleşmelere uygun olarak düzenlenmesi talebimizi ilettim.

Ayrıca bakanlığın adına "kadın" sözcüğünün eklenmesini diğer STK lar gibi biz de talep ettik.

Yararlı bir toplantı oldu.

Bilginize