Mesajı Okuyun
Old 02-10-2010, 00:09   #1
avukat.derviş.yıldızoğlu

Varsayılan avukatın aracı aranabilir mi?

Sayın meslektaşlarım; birkaç saat önce başıma gelen ve canımı çok sıkan bir olayı sizlerle paylaşmak ve görüşlerinize başvurmak istiyorum Şöyle ki;
Birkaç saat önce, kendime ait araçla, yanımda iki arkadaşım olduğu halde ilerlerken, asayişe bağlı polis memurlarının yol uygulaması yaptığını gördüm ve işaret etmeleri üzerime durdum. Orada trafik polisleri de bulunmaktaydı. Araçtan inerken avukatlık kimliğimi polislere ibraz ettim. Aracı aramaya başladılar. Önce birşey demedim. Ancak daha sonra torpido gözünün içindekileri çıkarmaya başlamaları, ayrıca stepnenin altına bakmaları ve bu şekilde detaylı aramaları ve hatta son olarak çantamı aramaya teşebbüs etmeleri üzerine, kendilerine müdahale ettim ve aracımı arayamayacaklarını söyledim. Kendileri arayacaklarını söyleyince ben de tutanak tutulması halinde aramalarına müsaade edeceğimi söyledim ve durumu bildiren bir tutanak hazırlayarak kendilerine imzalattırdıktan sonra aramalarına izin verdim. Bu arada bir polis memuru, nöbetçi savcıyı telefonla arayarak, zorluk çıkarmakta olduğuma ilişkin birşeyler söyledi. Trafik polisleri de, diğer araçları hiç doğru dürüst kontrol etmezken, benim diğer polislerle tartıştığımı görünce,bana "aracımda sağlık çantası bulunmadığından" dolayı 62 TL para cezası verdi. Ben burada sadece, bir haksızlığa ve hukuksuzluğa uğradığımı düşündüğüm için aracımın aranmasına izin vermedim. Ayrıca; polislerin nezaketen aracımı detaylı aramaması gerekirdi diye düşünüyorum. Burada avukatlığa yönelmiş bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Ben bu konuda haklı olduğumu düşünüyorum. Tutanağa dayanarak, polis memurları hakkında, hukuka aykırı arama yaptıkları için, trafik polisleri hakkında da şahsıma sırf polislerle tartıştığım için ceza vermeleri nedeniyle savcılığa şikayette bulunmayı ve ayrıca baroya da durumu bildirmeyi düşünüyorum.
Sizce ben burada yanlış mı hareket ettim? Bir başka deyişle; avukatın arabası aranabilir mi? Ben Av. Kanunu'nun 58. maddesi gereğince kıyasen aracımızın da aranamayacağını düşünüyorum. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla...