Mesajı Okuyun
Old 23-10-2008, 10:19   #9
Admin

Sayın kum,
Alıntı:
Yazan kum
Bu konuda oylama yapılmasını öneriyorum.
Konuyla ilgili bir anketi bu başlığa ekledim.

Ancak elbette soruyu "içtihat bankası kuralım mı" şeklinde sorarsak, sonucunda "hayır" çıkma ihtimali çok yüksek değildir, bunu da en baştan kabul etmek gerekir. THS'ye eklenecek yeni bir işlev hemen hepimizin evet diyeceği birşeydir. Buradaki duyulan tereddüt ise daha ziyade bu işlevin siteye eklenmesi ve daha sonra da verimli işletilmesi için gerekecek işyükü, enerji, çabanın uzun vadede sağlayacağı faydaya olacak orantısıdır.

Ancak yine de bu konudaki isteğin ne derece kuvvetli olacağını görmenin faydalı olacağı konusundaki görüşünüze katılıyorum.

Ve yine hatırlatılmalıdır ki, böyle bir projeyi hayata geçirmek için yoğun bir uğraş veririp, sınırlı kaynaklarımızı bu işe tahsis edersek ve daha sonra proje atıl kalırsa, projenin işler hale getirilmesi için gerekli bazı tedbirleri almamız da gerekebilir. Örneğin her Hukuk Çalışma Grubumuzun bu veritabanına her ay belirli sayıda içtihat ekleme zorunluluğu getirilmesi veya meslektaşların soruları alanında yeni bir soru sormadan önce projeye aktif katılımda bulunulması gibi düzenlemeler de yapılması olasıdır.

Aynı şekilde önemle hatırlatılmalıdır ki, böyle bir proje hayata geçirilse dahi, ticari içtihat programlarından kopyala/yapıştır yöntemiyle veritabanına içtihat eklenmesine FSEK gereğince izin verilmeyecektir. Dolayısıyla üyelerimizin bu veritabanına girecekleri içtihatları bu yolla temin edemeyeceklerinin ve veritabanına içtihat girerken kararları bizzat daktilo etmek, tarayıcı kullanarak ellerindeki içtihatları aktarmak vs. yöntemler kullanmak zorunda olduklarının önemle altını çizmek isterim.

Projeyi bu yönüyle de değerlendirerek oy kullanırsak sadece projenin hayata geçirilme isteğini değil, daha sonra ne kadar işlevsel olacağını da daha iyi anlamış oluruz.