Mesajı Okuyun
Old 18-12-2011, 13:36   #11
Av.Nevra Öksüz

1163 S.K'un 59/6. maddesinin (Yönetim kurulu üyeleri ve kooperatif personeli ortaklık işlemleri dışında kendisi veya başkası namına, bizzat veya dolaylı olarak kooperatifle kooperatif konusuna giren bir ticari muamele yapamaz.), 6762 S.K.'un 334. maddesi ile ( İdare meclisi azalarından biri umumi heyetten izin almadan kendi veya başkası namına bizzat veya dolayısiyle şirketle şirket konusuna giren bir ticari muamele yapamaz...) ile parelel olduğu muhakkaktır.

1.7.2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6102 sayılı TTK'da, 6762 S.K. m.334'ün karşılığı 395. maddede: "Yönetim kurulu üyesi, genel kuruldan izin almadan, şirketle kendisi veya başkası adına herhangi bir işlem yapamaz..."şeklinde düzenlenmiş ve gerekçesinde de: "Değişikliklerden birincisi mevcut metinde yer alan "şirket konusuna giren ticarî bir muamele" ibaresidir. Bu ibare, hükmü gereksiz yere daraltmakta, yorum güçlüklerine sebep olmaktadır. Şirkete bir arsa ya da pay senedi satmak bir ticarî işlem midir? Bazı yazarlar her türlü sözleşmeyi hükmün kapsamına sokarken, bazıları da ticarî nitelik arıyordu. Zaten bu ibare 6762 sayılı Kanunun 137 nci maddesi sebebiyle anlamsızdır veya en azından yanlış ifade edilmiştir." açıklaması getirilmiştir.

LAKİN:
İşlemin teknik anlamda "ticari" olduğunun kastedilmediği "-yorumu-", yeni TTK yürürlüğe girmediği bu aşamada 6762 sayılı TTK açısından kabul edilebilir ise de;

Alıntı:
Yazan HUKUKDOKTORU
...İkinci önemli bir fark da her iki hükmün yaptırımında görülür. TK.m.334, yasağa aykırı olarak yapılan işlemin ortaklığı bağlamaması şeklinde bir yaptırım öngörürken, Kooperatifler Kanunu cezai yaptırım yolunu tercih etmiştir...

1163 S.K.'da madde düzenlemesine bağlanan yaptırım "cezai yaptırım" olmakla:
5237 S.K. m.5: "Bu Kanunun genel hükümleri, özel ceza Kanunları ve ceza içeren Kanunlardaki suçlar hakkında da uygulanır."

5237 S.K. m.2: "...Kanunların suç ve ceza içeren hükümlerinin uygulanmasında kıyas yapılamaz. Suç ve ceza içeren hükümler, kıyasa yol açacak biçimde geniş yorumlanamaz..."

düzenlemeleri çerçevesinde 1163 S.K.'un 59. maddesindeki "ticari muamele" kavramını genişleterek yorum yapılamayacağı ve aksine düzenlemeye gidilmediği sürece işbu ibarenin sadece "ticari muamele" olarak anlaşılması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılar...