Mesajı Okuyun
Old 04-06-2007, 19:58   #8
persona

ben herhalde hep kafamda olan 2 temel soruyu sorardim

1. si , artik tamamen meslektaslarin birbirini somurme duzeni almis,en azindan kotu niyetli meslektaslara kolayca bunu yapmalrina imkan veren ve baslangindaki usta cirak mantigi esasinin tamamen serbest piyasa sistemi icinde yok olup gittigi Buro tipi avukatlik sistemi hakkinda ne dusundugunu ?

2. si meslege yeni baslayan genc avukatlari korkunc ve acimasiz sekilde piyasa sartlari icinde korumaya calismak yerine, neden en verimli olabilecekleri bir donemde ezilmelerine bu kadar seyirci kaldiklari?... bu anlamda baronun islevinin ne olmasi gerektigini...

2. nokta ile ilgili aklima su anda gelen bir ornek vermek istiyorum, meslek orgutlerinin nasil olmasi gerektigine iliskin

yaklasik 2 hafta once turkiyeye gelmeden ingilterede cok ilginc bir olay oldu, gelismeler soyle
burada bir televizyon kanalinin ortaya cikardigi bir skandalda, genc doktor adaylarinin internet uzerinden yaptigi meslek basurularindaki bilgiler televizyon kanalinca cok kolay sekilde ele gecti, iste genc doktorlarin cinsel tercihlerinden , dinlerine iliskin bilgilere kadar.... sonraki gelismeleri aktariyorum
doktorlar hemen yurusler duzenlediler, toplantilar ve gosteriler yaptilar
hemen ardindan saglik bakani ozur diledi mecliste.
sonra tekrar ozur diledi...
bu arada doktorlarin meslek orgutunun baskani, the times ta bir mektup yayinladi bu mektupta saglik bakaninin istifasini istemedi,, sistemin daha guclenmesi vurgusunda bulundu...

bunun uzerine doktorlar hemen kendi orgutlerinin baskanini istifaya cagirdilar...cunku bakanin istifasi eylemlerinin temel noktasiydi ve kendi taleplerine bu kadar kayitsiz kalan bir anlamda artik onlarla ayni davayi paylasmadigina inaniyorlardi.

bunun ertesi gunu, meslek orgutunun baskani kisi istifa etti...

ve genc doktorlardan gelen aciklamada, bunun cok yerinde oldugu ve artik kendi haklarini gercekten savunacak birinin baskan olacagini duyurdular....

burada yasananlar bence butun meslek orgutleri icin ornek olmali, peki soyle bir soru gelebilir, acaba bu istifa eden baskan orada kalabilir miydi?, cevabi demokratik ve seffaf bir yapilanmasi olan bir meslek orgutunde bu imkansiz, o kisinin bir daha secilme gibi bir sansi yok oldugu gibi, orada calismasina da imkan yok...

peki bizim ulkemizi dusunelim, diyelimki X barosunun genc meslektaslarimizin haklarini savunmadigi yonunde iddialar ve 10 larca genc meslektasin imzaladigi belgeler var
soru su

1- bu olay yuzunden butun meslektaslar tek bir yumruk olup baro baskaninini gorevden istifaya cagirir miydi? , yukaridaki ornekte oldugu gibi.

2- baro baskani, bu imzalar yuzunden istifa etmese bu onun hayatinda ne kadar etki yaratirdi, yani uzerinde bir demoklesin kilici var mi acaba ?, ingiliz orgut baskaninin uzerinde oldugu gibi...

biliyorum biraz uzun oldu ama umuyorum demek istedigimi iyi anlatmisimdir, ve umarim sorularima yanit verilir.
saygilar