Mesajı Okuyun
Old 28-05-2014, 20:16   #3
manolimato_06

Alıntı:
Yazan phrat
Aracın salt servise götürülmesi keyfiyeti asla onarım tercihinin kullanımı olarak değerlendirilemez.

İlginize teşekkür ederim, fakat;

Uygulamada aracını bu tip arızalar sebebiyle servise bırakan sayısız kişi var, eğer servis onarıma başlamış, bitirmiş aracı teslim etmiş ve tüketici de aracı kullanmaya başlamış ise (veya tüketici aracın onarılmakta olduğunu bildiği halde buna ses çıkarmıyor ise) aynı arıza tekrar kendini göstermediği sürece onarım hakkından dönmenin mümkün olmaması sebebiyle artık diğer seçimlik hakların kullanılamayacağını düşünüyorum.

Anlattığım şekilde gerçekleşen olaylarda da -bahsettiğiniz gibi- tüketicinin hiçbir talebinin veya yazılı onayının da bulunmadığını görüyoruz.

O halde bu sorunu aşmak için, ya tüketicinin aracı teslim ederken -şimdilik- sadece hasar tespiti ile yetinilmesini istediğine dair bir beyanını, yahut da satıcının onarım aşamasına geçileceğine dair bildiriminin aranması gerektiğini düşünüyorum.

Belki de sizin dediğiniz gibi tüketicinin bu konuda yazılı onayı olmadığı sürece yapılan işlemlere muvafakat vermediği, onarım yapılmasına rağmen diğer seçimlik haklarını kullanabileceği düşünülebilir.

Bence dikkat edilmesi gereken bir konu, herhangi bir hak kaybına uğramamak açısından ve bu yüzden de Yargıtay kararına konu olabileceğini düşünüyorum