Mesajı Okuyun
Old 06-04-2002, 22:32   #4
Av. Hulusi Metin

İnceleme Dil ve Hukuk

Sevgili öğrenci canan ysr ...

Bu acuna (dünyaya) gelirken bize sormadılar ... Adımızı da .

xxx

Forum Yöneticisi Sn. Av. Mehmet bey,

Osmanlıca, bir dil değildir.
“Osmanlı Türkçesi” diye bir Türkçe yoktur.
Osmanlı için “biidrak Türk” vardır.
Yazımızda, örtülü ya da kapalı, hiçbir “Alay” sözcüğü bulunmamaktadır. (Acaba siz mi alıngansınız ?).
Osmanlı döneminde hangi ülkelerin “Osmanlıca” öğrenmek zorunda kaldıklarını bilmiyorum.
Ancak “Sarayda” her dilden çevirmen bulundurulduğunu biliyorum.
Gerekene saygı duymasını da biliriz.
x
Bağımsızlıklarına kavuşmuş olan Türk Devletleriyle ortak bir ABECE, ortak bir tüzel dil ...
Belki bir özlem ... Neden olmasın ?
x
Yazımızda onca örnek sözcük verilmişken, işe “hak” kelimesinden başlamanız ilginç.
Sözcüğün Türkçe’sini sormanız ve hele “tekrar” sormanız ... Daha da ilginç. Ve biraz da itici. Dilbilimci değilim, diline ve özellikle hukuk diline gönül vermiş bir yurttaşım yalnızca.
x
“Hak” sözcüğüne bugün karşılık bulunamıyor ise, dil çalışmalarını bırakalım mı ?
x
Ve bir rica ...
“Forum yöneticisi” görevinizle ... Acaba diyorum ... “Dil ve hukuk” konusundaki tartışmaya nesnel (objektif), “bitaraf” (yansız), nazik, bilimsel ve önyargısız katılmanız daha yararlı olmaz mı ...
x
Son söz ...
Cumhuriyet döneminde ilk “Türk Hukuk Lûgati”, zamanın “Maarif vekili” Hasan-Âli YÜCEL’in sunuşu ve Türk Hukuk Kurumu Başkanı Manisa “mebusu” Refik İNCE’nin önsözüyle 1943 yılında hazırlanabilmiştir.
Sözlüğün 3. tıpkıbasımı 1991 yılında yayımlanmıştır.

Esenlikler dilerim
Av. Hulusi Metin (İstanbul Barosu)