Mesajı Okuyun
Old 12-03-2013, 07:54   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat-23
Merhaba değerli meslektaşlar,

Sizlerinde görüşlerini merak ettiğim bir soruya başlıkta yer verdim. İyi bir dilekçe nedir? Kısa olanı mı, içinde emsal karar ve doktrinden görüşler barındıranı mı yoksa uzun ve tekrarlar içerini yada şimdi olduğu gibi bir cümlesi bir paragraf olanı mı?
Yazdığım dilekçelerde genel sorunum, okuyan herkesin konuyu bildiği varsayımından hareket etmem, çok uzun cümlelere yer vermem ve benim için her satırı düşünülerek yazıldığı için her yeri önemli görmemdir.

Bu konuda görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Sizce iyi dilekçe nedir ve nasıl yazılmalıdır? Teşekkürler

Dilekçenin, dava, konu ve hukuk ile ilgili olması şart olup, uzun veya kısa olması önemli değildir.

Dilekçede iddiayı veya savunmayı destekleyen Yargıtay kararı varsa kısa bir atıf yapılabilir. Doktrinde kabul gören bir yaklaşım varsa çok kısa ona da atıf yapılabilir. Önemli olan iddia veya savunmanızın delillerle ve hukuk kuralları ile uyumlu olmasıdır.

Uygulamada uzun dilekçelerin okunmadığı veya okunmak istenmediği söylenir. Ancak unutulmamalıdır ki hakimler kısa veya uzun dilekçeden çok içeriği dolu dilekçeyi severler. İçeriği dolu bir dilekçe hakime kolaylık sağlar, bazen olayı farklı boyutlardan düşünmesini de sağlar.

Bu nedenle kripto gibi olmamak kaydıyla, kısa kısa cümlelerle denilebilecek her şeyin söylenmesi gerekir.