Mesajı Okuyun
Old 10-04-2008, 10:57   #7
Av. Hatun Olguner

Metin Bey,

Bu konuyu yeni gördüm gerçekten,fikir paylaşmamak gibi bir niyetle değil de başka bir konu ile ilgilenince dün,sizin sorunuz dikkatten kaçmış.Herkesin yazma zamanı ve fırsatı da olmuyordur.Benim çay ticareti yapan müvekkillerim vardı önceleri,Rize adliyesinde çok sayıda dosyam,işlemim de olmuştu ve en güzeli,geçen aylarda vekaletname ve savunmamı posta ile göndererek sunduğum bir As.Ceza Dosyası,benim savunmam ulaşmadan karara çıkmış,dilekçem bilahare dosyaya girmiş olduğu halde; mahkeme hakimimiz,dosyanın karara bağlandığını ve kararın özünü benim adıma hitaben yazdığı bir bilgi yazısı ile tarafıma bildirmişti. Alışılmamış,mutluluk verici ve uygar bir davranıştı. Bu nedenle meslektaşlar arası yardımlaşma ve bilgi alışverişine her meslektaşın olanaklar ölçüsünde katkı sunması tabii ki beklenir.

Çeklerin ibrazdan sonra ciro edilmeleri mümkündür. İbraz kaşesinden sonra,çeki bankaya ibraz eden tarafından müvekkillerinize yapılmış sağlam bir ciro olsaydı,kambiyo senetlerine mahsus takip yapabilirdiniz. Ancak ibraz eden Ahmet cirosunu çizdiğine göre,geçerli bir cirodan sözedemeyiz. Eğer mümkünse,ibraz kaşesinden sonra çeki tekrar ciro etsin,onun amacı borçlu sıfatını yoketmek olduğuna göre de ona yazılı bir taahhüt verip,bu çekten ötürü borçlu kılınmayacağı,takip edilmeyeceğine dair yazı verebilirsiniz,bu şekilde cirosunu temin edebilirseniz(ibraz kaşesinden sonra mutlaka ciro olmalı)çeki takibe koyabilirsiniz. Tabii bu arada üzerini çizdiği ciroyu yeniden oluşturması gerekir. Yanlışlıkla çizildiği için ve esasen ibraz cirosu var olduğu için sorun olmayacaktır. İbrazdan sonraki cironun alacağın temliki hükmünde olmasının anlamı,keşidecinin ve cirantaların şahsi defilerini ileri sürebilmeleri imkanıdır. İbrazdan sonra yapılan böyle bir ciroya dayalı olarak hamil olan kişinin icra takibi açma hakkı vardır,ancak karşılıksız çek keşide etme suçundan ötürü şikayette bulunma hakkı yoktur.

Çek veya senet borçlularından tamamına,birkaçına veya dilediğinize karşı icra takibinde bulunabilirsiniz.
Rizede ikametgahı ve malları olan Hakanı tek borçlu olarak takip edebilir ve tabii ki Rize"de takip açabilirsiniz. En azından tapu dairesindeki adresine göre takip Rize " de açılabilir. Muhtemelen nüfus kaydı ve buna bağlı olarak ikametgahı da Rize" dedir.