Mesajı Okuyun
Old 06-08-2007, 02:45   #29
kağanulaş

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın spartacus

Lütfedip gönderdiğiniz bildik maddeleri tekrar okudum ama ''mazeret dilekçesi'' sözcüklerini yine hiç birinde göremedim.

Saygılarımla

Sayın Konyalı,

Bildiğim kadarıyla mevzuatımızda mazeret dilekçesi ile ilgili doğrudan bir düzenleme yok. Fiili durumdan ortaya çıkmış bir dilekçe türü. Geçerli mazerete dayalı olarak işletilebilecek "eski hale iade" yoluna gidilmesine gerek kalmadan peşinen bu yönde karar verilmesi şeklinde bir uygulama gibi geliyor bana. Zira mazeretinizi duruşmadan sonra gerekçesiyle (örneğin aynı tarihte bir başka duruşmaya katılma zorunluluğunuz olması) birlikte bildirip eski hale iade isteyebiliyorsunuz. Bu durumda mahkeme size yokluğunuzda yapılan işler için yeni bir imkan sunuyor. İşte bu durum gereksiz şekilde tekrarlanmasın, mahkeme yaptığı işlerde sonradan geçerli bir mazeret nedeniyle başa dönmesin diye bu dilekçe ve uygulama ortaya çıkmış gibi geliyor bana. Açıklamamdaki görüşüm mazeret dilekçesinin alınmaması halinde yapılacak iş konusundaki görüşümü de yansıtıyor aslında. Eski hale iade talep edilebilir. Hakimin şikayet edilip edilmemesi konusunda ise şunu söylemekle yetineceğim:

İyiler birşeyler yapmadıkları zaman kötülerin fazla çaba harcamasına gerek kalmaz.

(Yanlış anlaşılmasın, avukatlar iyiler hakimler kötülerdir anlamında söylemiyorum. Ancak bazı şeylerin düzelmesi için birilerinin "donkişotluk" yapması birilerinin belki de biraz sıkıntı yaşaması gerekiyor.

Ancak hakimler ve onlar hakkında karar veren -yine hakimlerden oluşan- müesseseler arasında çok sıkı bir uzlaşma ve anlayış birliği var. Şikayet sonucunu tahmin etmek -malesef- pek zor değil.)