Mesajı Okuyun
Old 04-08-2009, 19:23   #2
Admin

Uzun yıllar Microsoft Office kullanmış bir kişi olarak bu mesaja ve dileğe katılıyorum. Aslında hukukçular için office paketleri pek birşey ifade etmiyor, bizim ilgi alanımız neredeyse sadece "yazım programı" (MS office için "Word", Open Office için "writer" olarak adlandırılan program). Ofis paketleri içindeki excel (calc) da belki arada sırada kullanılıyor ama pekçok hukuk bürosundaki ofis programları içindeki diğer programların (power point, access vs.) hiç kullanıldığını sanmıyorum, en azından ben kullanmıyorum. Bu açıdan bizi esas ilgilendiren Ms Ofis içindeki "Microsoft Word" programı ve open office'deki onun eşdeğeri "Writer" programı.

MS Word'den open office writer'a ben uzun süre geçmedim ve bunun en önemli nedenide word'deki çok yararlı bulduğum otomatik imla düzeltme özelliğiydi (Siz dökümanı yazarken aynı anda imla kontrolü yapıp, hatalı yazımları altını kırmızı çizerek uyaran ve düzeltme seçeneği sunan özellik). Open Office'i yıllar önce ilk denediğimde bu özellik sadece İngilizce için mevcuttu, dolayısıyla Türkçe dökümanlarda kullanılamıyordu. Bu özellik benim için çok önemli olduğundan, Open Office ile ilgilenmedim ve programı bilgisayardan kaldırıp MS Word kullanmaya devam ettim. Geçen sene open office'in Türkçe imla düzeltmesi de yaptığını okuyup, bilgisayarıma tekrar kurdum. İtiraf etmek gerekirse bu özelliğin MS Office'deki kadar başarılı olmayacağı (pek çok kelimeyi tanımayacağı, yeni kelime öğrenmesinin MS Word kadar pratik olmayacağı vs.) inancındaydım ve programı ve bu eklentiyi önyargılı kurdum ancak Open Office beni şaşırttı. Zemberek Eklentisi (Türkçe imla düzeltmeyi yapan eklenti), aynı MS Office'in bu özelliği kadar kullanışlı ve verimli. O günden beri de artık sadece Open Office kullanıyorum ve son derece memnunum.

Eski ofis yazılımını terk etmekten en çok hangi nedenlerden çekinildiğini de biliyorum, bu açıdan open office'in bu konuyla ilgili bazı yönlerini belirtmek gerekir:
* Open office, MS office dosyaları ile 100%'e yakın uyumlu. Dolayısıyla ofis programınızı değiştirdiğinizde eski .doc uzantılı dosyaların okunması vs. sorun olmuyor, tüm eski dosyalarınıza erişebiliyorsunuz, onları açabiliyor, üzerinde değişiklik yapabiliyorsunuz.
* Open office yeni dosyalarınızı saklarken (save), eskisi gibi ".doc" uzantısı kullanmanıza dolayısıyla dosyanızın ms office kullanan bilgisayarlarda sorunsuz açılmasını sağlamanıza da izin veriyor.
* open office kurulum ve güncellemeleri tamamen ücretsiz, ms office gibi lisanslı ve ücretli bir program değil.
* open office java tabanlı olduğundan windows tabanlı olmayan bilgisayarlarda da kullanılabiliyor.
* open office'in arayüzü ms office ile oldukça benzer, dolayısıyla geçişte pek yabancılık çekilmiyor.
* Arayüz tamamen Türkçe (+ Türkçe imla kontrolü yaptığını zaten yukarıda belirttim).
* MS Office'in desteklemediği "PDF formatında çıkış verme" özelliği var.
* Tablolar, şablonlar, otomatik biçimlendirme, dipnot/başlık girişleri, resim ekleme vs. özellikler ms word'deki özellikleri ve kullanım şekilleriyle mevcut.

Bu arada belki biraz da open office'in, ms office'e göre dezavantajlarından bahsetmek gerek:
* open office'de MS Office uyumluluğu son derece başarılı olmasına rağmen, tek tük (ve özellikle çok eski ve karışık formatlı) dosyalar open office ile açıldığında ufak tefek kaymalar vs. olabiliyor. Bu özelliğin hukukçular için sorun olacağını sanmıyorum, zira bizlerin dosyaları pek karışık teknik özellikler (resimler, tablolar, dipnotlar, referanslar vs.) içermiyor ama yine de uyumluluğun 100%'e yakın olsa bile 100% olmadığını hatırda tutmak gerek.
* MS Word'deki "sentence case" (hepsi küçük/ya da büyük harfle yazılmış bir metnin harflerini normal konuma getirme) özelliğini kendi adıma özlüyorum, open office'de bu özellik yok (sadece "tamamını büyük harf yap", veya "tamamını küçük harf yap" diyebiliyorsunuz)
* open office kurulumu amatörler için biraz karışık bence zira önce java kurmanız gerekiyor, sonra da örneğin Türkçe imla düzeltme özelliği için gerekli "Zemberek eklentisini" ayrıca kurmak vs. gerekebiliyor. Özellikle java kurulumu (değişik java programları + java sürümlerinin sorunları) yüzünden çok amatörlere göre değil, o yüzden bilgisayarında java olmayan bir kişi open office kurmak isterse biraz zorluk çekebilir kanaatindeyim. MS Office klasik "İLERİ TUŞUNA BAS" yöntemli kurulumu ile kurulum aşamasında çok daha kolay.

Lisanslı MS office kullanıcıları için, (lisans ücretini zaten ödediğiniz için) MS Office kullanımı artık ücretsiz sayılabileceğinden, ücretsiz ve alıştığınız bir program varken, open office'e geçmeyi ben kendi adıma önermem. Ama bilindiği gibi lisanslı MS Ofis programları yasal olarak sadece tek bir bilgisayara kurulabilir, dolayısıyla ikinci bir bilgisayarda (ev, dizüstü, işteki ikinci bilgisayar vs.) ofis yazılımı ihtiyacınız varsa VEYA hiçbir ofis yazılımınız yoksa ve yeni bir programı ilk kez kullanacaksanız open office'i ben kendi adıma kesinlikle öneriyorum.