Mesajı Okuyun
Old 19-12-2008, 22:01   #25
üye18332

Önemli www.hurriyet.com.tr

Cinsel istismar zanlısından ilginç savunma

DHA.hurriyet2008
ÇORUM'da, 16 yaşındaki E.Y. ile 15 yaşındaki E.G.'ye cinsel istismar iddiasıyla tutuklu yargılanan Zekai İ. , E.Y.’nin ailesini suçlayarak, “Kızları sigara içer, erkeklerle gezerdi. Böyle ailelerin günahlarını benim gibi insanların üzerlerine yıkmalarına üzülüyorum” dedi.

Ensar Vakfı Eski Şube başkanı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Zekai İ.’nin yargılanmasına bugün devam edildi.

Genel Merkezi İstanbul'da olan ve faaliyetleri arasında öğrencilere burs vermek, okudukları derslerle ilgili kurslar düzenlemek, konferans ve seminerler organize etmek olan Ensar Vakfı'nın Eski Çorum Şube Başkanı 52 yaşındaki, 3 çocuk babası Zekai İ., 16 yaşındaki E.Y. ve 15 yaşındaki E.G.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla geçtiğimiz Ağustos ayında tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Zekai İ., bugün 1'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Yaklaşık 4 saat süren ve saat 18.00 sıralarında biten duruşmada, Zekai İ.'nin avukatı Kenan Yaşar'ın davadan çekilmesi dikkat çekti. Bunun üzerine davayı takip eden İstanbul Barosu avukatlarından Süleyman Akdemir, tutuklu sanığın avukatlığını üstlendi. Akdemir, iddiaların uydurma olduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Sanık Zekai İ. ise savunmasını yazılı verip, 6 sayfadan oluşan savunmasının sonunda İl Emniyet Müdürü İsmail Karaman'ın tanık olarak dinlenmesini talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti.

AİLEYİ SUÇLADI

Din dersi öğretmeni Zekai İ. yazılı savunmasında, cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen E.Y.'nin babası Kadir Y.'nin, zaman zaman kendisinden borç para aldığını ileri sürerek “Çoğu zaman bu borçlarını ödemezdi. Kızlarına bile para vermez ve onların hareketlerini takip etmezdi. Kızı, sigara içer erkeklerle gezerdi. Böyle ailelerin günahlarını benim gibi insanların üzerlerine yıkmalarına üzülüyorum” dedikten sonra şöyle devam etti:

‘YEREL SEÇİMLERDE ADAY OLACAKTIM’

“Benim kızlara sarıldığım ve öptüğüm söyleniyor. Karne aldıklarında ya da mutlu bir olay olduğunda onların omuzlarına dokunur, onları tebrik ederdim. Dersleri iyi olan öğrencilere ödül törenleri düzenler, burada onlara da sarılırdım. Ben bu tür davranışlarda bulunurdum. Bunları tüm öğretmenler yapıyor. Benim cinsel içerikli davranışlarda bulunduğum iddiaları yalandır ve iftiradır.

Benim yaptıklarımı her modern insan yapıyor. Benim yaptıklarımın hiçbirinin cinsellikle ilgisi yok. Yaklaşan yerel seçimlerde aday olacaktım. Bu nedenle aileme ve yakınlarıma ‘aman tavırlanıza dikkat edin, siyasete gireceğim’ diyordum. Ben bunları söylerken, bu tür hareketler yapmam doğru mudur sizce? Bana yapılan suçlamaların hepsi iftiradır. Bu iftiralar onurumu ayaklar altına almıştır.”

TANIK A.Y.: ‘PARA VERİP İÇ ÇAMAŞIRI ALDIRMAK İSTEDİ’

Duruşma salonunda bulunan E.Y.'nin teyzesi Ayşe Y. ise ilginç iddialarda bulundu. Zekai İ.'nin vakfa gelen kızlara cinsel tacizde bulunduğu yöndeki söylemleri duyduğunu ancak görmediğini belirterek, “Ben zaman zaman oraya gidiyordum. Bir gün hoca beni yanına çağırdı. 20 YTL verdi. ‘Git kendine iç çamaşırı al, giy ve bana da nasıl olmuş göster’ dedi. Ben evli ve bir çocukluyum. Bunu duyunca şok oldum. ‘Hocam ne yapıyorsun’ dedim. Ayrıldım ve bir daha o vakfa gitmedim” diye konuştu. Zekai İ. ise Ayşe Y.'nin iftira attığı söyledi.

Mahkeme cinsel istismara maruz kalan E.Y. ile E.G. hakkında ruh ve beden sağlıklarıyla ilgili raporun beklenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.