Mesajı Okuyun
Old 14-04-2008, 19:06   #3
Av.Elvan Akkaya

Varsayılan üstün yetenekli 60 öğrenci aranıyor..

Kocaeli (AA)- Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 15 yıldır üstün yetenekli çocuklara eğitim veren TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL), 2008-2009'da eğitim vereceği 60 öğrenciyi 7 ilde yapacağı sınavla belirleyecek.

Okul Müdürü Azmi Özkardeş, sınavın 20 Nisan 2008'de Kocaeli, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon, Diyarbakır ile Balıkesir olmak üzere 7 ilde yapılacağını, bu sınavda başarılı olacak 120 öğrencinin belirleneceğini, daha sonra ise bu öğrencilerin 3 aşamalı sınavdan geçirileceğini ve okula kayıt yaptıracak 60 öğrencinin
belirleneceğini söyledi.

Üstün yetenekli çocukların, yaşıtlarından daha erken geliştiğini, daha çabuk ve daha etkin öğrendiğini anlatan Özkardeş, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu tür yetenekleri olan çocuklar, bütün gelişmiş ülkelerde özel eğitim görürler. TEVİTÖL bu amaçla 1993 yılında, Gebze'de Sezai Türkeş tarafından eşi İnanç Türkeş'in anısını yaşatmak için kuruldu. Okulda, Atatürk'ün öngördüğü çağdaş ve evrensel anlayışı yansıtan bir eğitim modeli uygulanmakta. Üstün yetenekli çocukların yaratıcılıklarını ve
yeteneklerini destekleyici, gelişime, değişime, yeniliğe, yaratıcılığa ve özgür düşünceye açık bir eğitim verilmekte. Okulumuz ülkemizdeki üstün zeka ve özel yetenekli çocuklara, ihtiyaç duydukları özel eğitimi lise düzeyindeki yaş grubuna, karma ve yatılı olarak veren tek kurumdur.''

Özkardeş, okulda, 45 farklı ilden 94'ü kız 112'si erkek toplam 206 öğrencinin eğitim ve öğrenim gördüğünü kaydetti