Mesajı Okuyun
Old 04-06-2009, 05:16   #75
BegümC.

Sanırım yanlış anlaşılmışım ki yanlış noktalara değinilen bir cevap almışım.

"Ankara Hukuk'ta vizelere kadar yatıp ders geçme" ifadesi size aittir, bana değil.Ve bence sizi çok yanlış yönlendirmektedir. Teknik sorunlardan ötürü alıntı yapamadığım için ifadenizi özetlemiş ve yüzümde yarattığı tebessümü belirtmiştim.Tam olarak şöyleydi ifadeniz:

Alıntı:
"Mesela Gazide betacopy olayı olmadığı için Ankara hukuklu arkadaşlar gibi vizelere kadar yatıp sonra betacopyden aldığı notlarla ders geçemiyoruz."

Bu söylediğinize sizin dahi inandığınızı sanmıyorum.Evet betacopyden not kolay temin edilir,hatta betacopy'e gerek bile yoktur Hocaların ders notları okulun içinde kitap satışta satılmaktadır.Ama sadece bunları okuyarak, dışarıdan hukuk bitirmek pek muhtemel değildir.Ankara Hukuk gibi ders geçme notu 70 olan okullarda hiç mümkün değildir.

Benim cevabım sizin ifadenizin aslında Gazi Hukuk'u yatarak geçilebilen bir okul olarak gören arkadaşın ifadesiyle ne kadar benzer olduğunu göstermek içindir.Yani o karşısında el pençe divan durduğunuzu sandığınız kendini sırf fakültesinin isminden dolayı üstün gören at gözlüklü anlayışa ne kadar benzer bir yanılgı içinde olduğunuzdur.

Vizelerin %10 etkili olduğuna değinerek vizeden alınan notla ders geçme ifadenizin ne kadar afaki olduğunu belirtmek istedim.Notların kolay yoldan temininin Eşya Hukuku örneğimde olduğu gibi pek de bir işe yaramadığını belirtmek istedim."Bakın biz eşyadan 20 alınca sevinçten topluca zıplıyoruz" gibi bir durumun anlaşılmış olması gerçekten komik.

Ben bir Gazi Hukuk'lu olsam,her şeyden önce tarafsız olma yükümlülüğü olan bir hukukçu olarak ÖSS öncesi bu foruma uğrama ihtimalleri olan öğrencilerin tercihlerini daha objektif yapabilmeleri adına kendi okuluma yönelik artıları dile getirirken eksilerini de dile getirirdim.Ki bir Ankara Hukuk'lu olarak "pratik yapma azlığı" gibi bir konuya değinerek eksilerini ama sizin önyargılı afaki çıkarımlarınıza karşı da okulumun artılarını belirterek bunu bir ölçüde sağlayabildiğimi düşünüyorum.Tıpkı sizin,okulunuzda dersleri yatarak geçtiğinizi ima eden Ankara Hukuk'lu arkadaşa öyle olmadığını izah etme amacına sevk eden düşünceniz gibi...

İğneleme yapma gereğinizi gerçekten anlayamıyorum ama ben yine de cevap vereyim ki varmak istediğiniz yeri görelim:
Ankara Hukuk'ta devam yüzdesi oldukça düşüktür.Prof.Dr. Süha Tanrıverdi hocamızın dediği gibi "Devam zorunluluğu olsaydı bu fakültede ders işlenemez hale gelirdi."
Çünkü Türkiye'de en yüksek kontenjanlı hukuk fakültelerinden biridir,yılda 500 civarı öğrenci almaktadır.Ankara Hukuk'ta devam eden öğrenci sayısının azlığından nereye varabilirsiniz öngörebiliyorum, yanılıyorsam düzeltin sanırım devam eden öğrencilerin azlığını belirterek Ankara Hukuk'a bir gol atmış olacaksınız (?) Ama sandığınızdan daha farklı bir tablo olması ihtimali de kuvvetle muhtemeldir.Mesela siyasi olaylar sebebiyle bu devam edemeyen %5 göz altında,cezaevinde vb. olabilir.%10 sırf merakten okuyan 70li yaşlarına merdiven dayamış amcalar teyzeler olabilir.Tam zamanlı işlerde çalışan,evli çocuklu öğrencilerin sayısı da oldukça fazladır. 200 kişilik sınıfımda 40 kişinin böyle olduğunu varsayarsak 60 kişinin de keyfi nedenlerle gelmediğini varsayarsak yarı yarıya bir oran çıkar.Ders geçme oranına baktığımızda ise yine oldukça düşüktür.Buna rağmen derslere gelmeden yatarak geçme başarısını gösteren arkadaşları tebrik ediyorum ve saygıyla eğiliyorum.Oldukça üstün bir zeka gerektirir.

İlla sınav sorularının iyi bir kriter olması konusunda hem fikir olmamızı dilerseniz,ben şöyle bir yaklaşımın daha tutarlı olacağı kanaatindeyim.

Gazi Hukuk'ta okuyan bir hukukçu adayı,diğer fakülte hocaları tarafından hazırlanan sorularda da aynı başarıyı gösterebiliyorsa o zaman o fakültenin hocaları da,sınavları da,eğitimi de,kalitesi de iyidir.

Her ne kadar siz "sınav soruları gayet iyi bir kriterdir" gibi gerekçesiz bir hükümde bulunmuş olursanız olun benim düşüncem kalitenin o fakültenin kendi sınavlarının çözülmesiyle değil farklı fakültelerin veya kurumların sınavlarında gösterilen başarıyla belirleneceğidir.Mesela hakimlik,savcılık sınavlarında mezunların başarısı iyi bir kriterdir. Ve ben Gazi Hukuk'un oransal başarısının ne kadar iyi olduğunun farkındayım.

Sayın Büyükavcı beni fakültesinin isminin arkasına sığınıp diğer fakülteleri küçük gören anlayışın tarafı olarak görüp cevaplarınızı bunun üzerine kurmanızı üzüntüyle karşılıyorum.Bir hukukçunun en büyük hatası karşıdaki iddiaları yanlış anlayarak savunma geliştirmektir sanırım.Gazi Hukuk'a yönelik hiç bir iddiada bulunmadığım gibi aslında hiç de sandığınız gibi karşı taraf da değilim.Hem kendi fakülteme hem sizin fakültenize yönelik eleştirilerimi kişiselleştirmeden geliştirebilirseniz bence bu forumun amacına daha doğru hizmet etmiş oluruz.Zaten bu ülkenin her ne kadar sayısı 30u geçse de hepimizinde bildiği gibi aslında sayılı hukuk fakültesi vardır ve bu fakülteler arasında karar vermek oldukça zor.

Umarım bu sefer daha doğru ifade edebilmişimdir.Bunu da daha doğru noktalara parmak basan cevaplar vererek göstereceğinizden hiç şüphem yok...