Mesajı Okuyun
Old 13-06-2007, 14:51   #95
mehmetseyrek

At yoruldu, ben yoruldum
Güzel bindiri bindiri
Karacoğlan

UYDURUKÇA İYİDİR
Yıllardır aynı şeyleri tartışır dururuz.Bir arpa boyu yol gitmediğimizi, gidilmeyeceğini bile bile.Şu uydurukça sözüne karşı kezlerce yazı yazmışımdır.Sözlü tartışmaların haddi hesabı yok.N'eylersin TÜrkçe'ye gönül vermişiz bir kez.Yazmasam olmaz.
Daha önce de yazdım.Dil(lisan) asla gökten zembille inmemiştir.İlk insanlar çıkarmış oldukları seslere zamanla belli anlamlar yüklemeye başlamışlardır.Başlangıçta yalnızca ünlemler kullanan insanlar giderek nesnelere ad vermeye ,eylemleri nitelendirmeye başlamışlardır.Gereksinmelere göre bu sözcükler çoğalmış; kimi toplumlarda iyice gelişerek güçlenmiş, kimi toplumlarda güdük kalmış, gelişememiştir.Eğer gökten zembille inseydi , her toplumda aşağı yukarı aynı gelişmiş dil düzeyi olurdu.Bunun olmadığını görüyoruz.Kuzey ülkelerinde karın yağışını anlatan 30-40 sözcük bulunduğu halde ekvator çevresinde yaşayan topluluklarda kar sözcüğüne hiç rastlanmaz.Ya da bir tek sözcük yeterlidir.Gelişmemiş kabile dillerinin kimi 200-300 sözcükten oluşurken uygar dediğimiz toplumların dilleri yüzbinlerce sözcükten oluşmaktadır.Bu sözcüklerin her biri uydurulmuştur.Evet sakınmadan, çekinmeden söylüyorum.Her sözcük uydurmadır.Aksini söylemek bilimi yadsımak demektir.Uydurukça diyen arkadaşın kullandığı o uydurukça sözcüğü de kapsam içinde olmak üzere kullandığı her sözcük uydurukçadır.Uydurulmamış hiç bir sözcük yoktur.Yalnızca kimi sözcükler daha önceden uydurulmuştur, kimileri ise sonradan uydurulmuştur.Daha da uydurulacaktır.Hazır uydurulmuş sözcükler varken yenilerini uydurmaya ne gerek var diyenleri anlamakta güçlük çektiğimi söylemeliyim.Her sözcük bir yeni gereksinimi karşılamak için üretilir ve hiçbir güç ,zorlama ile bunların kullanılmasını topluma dayatamaz.
Ve nehirlerin tersine aktığı görülmemiştir.
MEHMET SEYREK