Mesajı Okuyun
Old 16-10-2010, 12:43   #2
Themis99

Sayın Konuk,
Medeni Kanunumuzun 168.maddesi

Alıntı:
'' Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.''
demektedir.

Yerleşim yerinizde veya son defa altı aydan beri birlikte oturduğunuz yer mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat talep etme hakkına sahipsiz. Mahkeme, talep ettiğiniz miktarda dahil olmak üzere, tarafların ekonomik durumlarını, uğradığınız zararların boyutlarını ve benzeri durumları dikkate alarak gereken kararı verecektir. Bu konuda kesin bir kanı bildirmek mümkün değildir.

Oğlunuzun velayetini talep etmeniz halinde mahkeme çocuğun üstün yararını göz önüne alarak gereken kararı verecektir. Çocuğun yaşının küçük oluşu, anne bakım ve şefkatine muhtaç oluşu gibi hususlar dikkate alındığında, velayetin size verilmesi olasıdır.

Gerek kendiniz gerekse çocuk için iştirak ve yoksulluk nafakaları talep etmek hakkınız bulunmaktadır.
Mahkemede dosyada ki delilleri değerlendirmek sureti ile gereken kararı verecektir. Bağlanacak nafaka miktarı konusunda önceden kesin bir kanı da bulunmak mümkün değildir.

Bunlar dışında 4320 sayılı kanunda öngörülen tedbirlerin uygulanması talebinde bulunabilirsiniz. Bu tedbirler;
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Şeklinde sıralanabilir.

Sayın konuk,
Her hangi bir hak kaybına uğramamak için bir avukattan birebir yardım almanız önemlidir.
Mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz il barosu adli yardım bürosuna müracaat edebilir, ücretsiz olarak bir avukatın size hukuki yardım da bulunmasını isteyebilirsiniz. Saygılar.