Mesajı Okuyun
Old 27-05-2011, 21:09   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan janveljan
Bugün davalı olarak aleyhimize neticelenen bir alacak davasını temyiz etmek üzere kaleme gittiğimde benden maktu 90. TL temyiz başvuru harcının yanı sıra, ilamda yazılı 1.400.TL lık karar ve ilam harcının 1/4 ünün de yatırmamı talep ettiler.

Bildiğiniz üzere harçlar Kanunu'nun 28. maddesi aşağıdaki şekilde değişti.

Değişiklikten önceki uygulamada Temyiz başvurma harcının yanı sıra ilamda yazılı karar ve ilam harcının 1/4 ü cebren alınıyordu.Hatta benim gibi hafif saf biriyseniz 4/4 ünün de talep edilip ödettirildiği de oluyordu.(Kalem memurunun iç sesi:Amaan nasıl olsa devlete gidiyor para, hepsini ödesin işte avukat bey, bide bakiye harç için vergi dairesine yazı yazmakla mı uğraşalım bunca işimizin arasında.)

Bu temyiz harcı ile ilgili sitede araştırma yaparken kanun değişikliğinden sonraki yeni tarihli cevaplardan birinde bir meslektaşımız temyiz için maktu başvuru harcının yanında Temyiz karar harcının ¼ ünün de yatırmalısınız yoksa harç eksikliğinden dosyanız Yargıtay’dan döner minvalinde bir şeyler yazmıştı.

Eski uygulamada temyiz öncesi yatırttırılan ¼ (mahkeme) karar ve ilam bakiye harcı genlerimize öyle işlemiş ki bunun “Temyiz karar harcı” olduğu düşüncesine kapılmışız. Oysa Harçlar Kanunundaki temyiz le ilgili tek hüküm aşağıda;

Ya benim gözümden kaçan bir şeyler var ve mevzuatta “ ¼ temyiz karar harcı” diye bir şey var ve temyiz edilirken bunun yatırılması gerekiyor ve ben fena halde yanılıyorum, ya da böyle bir şey yok temyiz de alınması gereken sadece temyiz başvuru harcı ve biz kanun değişikliğine rağmen fena halde “kekleniyoruz”

Soru ;Karar ve ilam harcının ¼ nün nisbi temyiz karar harcı olduğu ve temyizden önce bunun yatırılması gerektiği hususunda sahiden kanunda bir hüküm var mı ?

Temyiz nisbi harcının dayanağı, temyizi bir dava olarak kabul eden ve nisbi ilam harcının 1/4'ü oranında temyiz nisbi harcı alınmasını öngören 10.05.1965 tarihli ve 1-1 sayılı Yargıtay İçtihatları Birleştirme Kararıdır. Bu nedenle bakiye ilam harcı ile ilgili değişikliğin, temyiz nisbi harcı ile ilgisi bulunmamaktadır.