Mesajı Okuyun
Old 16-09-2011, 11:19   #24
üye31284

Alıntı:
KAYITLARA göre 17’nci yüzyıl İtalya’sında bu duruma benzer bir olay meydana geldi. Genoa’da karınlarından yapışık ikizlerden biri dilsiz, sağır ve kördü. Sağlıklı olan ise bir adamı bıçaklayarak öldürdü. Mahkeme sağlıklı ikizi suçlu bularak ölüme mahkûm etti. İdam yerine getirilmedi ancak uygulanan ceza hakkında bilgi bulunmuyor.

Alıntı:http://www.turkhukuksitesi.com/showp...52&postcount=1

Yukarıda alıntı yaptığım bölümde, ikizlerden biri dilsiz, sağır ve kör. Diğeri değil. Sağır, dilsiz kör olanın suça engel olma koşullarını sağlaması mümkün değil. Yetişme sürecindeki ciddi sağlık farklılıkları nedeniyle birbirlerinden etkilenmeleri de zor.

Etkilenmeye engel bir faktörün bulunmadığı diğer durumlarda, iki yapışık ikiz ne kadar birbirinden farklı düşünebilir, suçu işleme işlememe iradeleri ne kadar farklı olabilir bilemiyorum. Şimdi; birbirinden farklı kardeşlerden, ayrık ikizlerden bahsedebilirsiniz ama öyle değil bu. Farklı dış koşullara hiç maruz kalmıyorlar ve değişiklik göstermeleri çok zor. Elbete bu psikiyatri ve/ya diğer tıp dallarınca netlik kazanabilir, hatta sosyolojik ve psikolojik değerlendirmeler de önemlidir, ancak dediğimin aksinin mantık kuralları anlamında hayatın olağan akışına uygun olmayacağını düşünüyorum.

İkisinden birine yönelik yapılmış bir fiil neticesinde yapılan eylem sonucu kast belirleniyorsa, fiilin gerçekten sadece birine yönelik olduğu kabul edilebilir mi fail açısından? Neye göre?

Neticede çok istisnai durumlarda tıpkı eklediğim alıntıda olduğu gibi belki ama belki ayrık değerlendirmeler olabilir. Ama bunların dışında ayrı beyin ve ruh da taşısalar, tamamen bibirlerinin zıttına düşünemeyeceklerini dahi düşünüyorum. Ha ispatlanabilinirse aksi, ne ala... Burada ki şüphe ceza hukukun fail lehine aradığı şüphe mi o da tartışılır...

Suçtan suça da değişebilir bu tartışma elbette... Engel olabilecekken engel olmaması, hazırlık aşamasında sesini çıkarmaması vs pek çok koşul da değerlendirilebilir. Ancak ciddi ispat problemleri olacaktır.

Birinin hetero diğerinin homo olma örneğine gelince... O başka...