Mesajı Okuyun
Old 13-09-2011, 21:43   #1
suskun_juliette

Varsayılan Siyam İkizlerinin Hukuki Durumu

Merhaba,
Aklıma takılan bir konuda sizin de görüşleriniz doğrultusunda aydınlanmak istiyorum.Konu başlığını biraz daha açıyorum.

* Ayrılması tıbben imkansız olan siyam ikizlerinden biri hapis cezasını gerektiren bir suç işlediğinde cezanın infazı nasıl olur?

*
İki ayrı başa sahip, kalan uzuvları birlikte kullanan bir siyam ikizi vakasında
diğerinin cinayet işlediğini düşünelim.Öteki kişiliği ayrı; ancak bedeni bir olan bireyin durumu ne olur?Ceza infaz edilir mi?

*Suça iştirak açısından bir durum söz konusu edilebilir mi?

*Diğeri tanık sıfatıyla öteki ikiz hakkında davada beyanda bulunabilir mi?(Oldukça uçuk oldu, kabul ediyorum )

Peki siyam ikizlerini fail olarak değil de mağdur olarak ele alalım.Birine karşı işlenen suç diğerine de karşı işlenmiş olarak mı addedilecektir?Yaralama suçunun iki kişiye karşı işlenmesi olarak mı değerlendirilir?Aslında bu durum siyam ikizlerinin yapışık olma şekillerine göre de değişebilir.

Bunlar, Ceza Hukuku kapsamında yer alan varsayımlardı.Peki Medeni Hukuk açısından durum ne olur?Bir örnek sunuyorum: İki ayrı başa sahip bir siyam ikizi vakasında diğerinin tam ehliyetsiz olduğunu varsayarsak, bir sözleşme akdettiğinde durum diğer ikizin ehliyetli oluşuna göre mi değerlendirilecektir?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Saygılarımla...
Meraklı Yeni Avukat...