Mesajı Okuyun
Old 01-04-2011, 10:42   #1
bodrumlaw

Varsayılan Bankadan ipotekli taşınmaz üzerine yönetim giderleri nedeniyle konulan haciz ile satış istenmesi ve kanuni ipotek tesisi

Çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu büyük bir sitede yabancı bir kat malikine yönetim giderleri için yasal takip yaptık ve kesinleşti. (yönetim gideri olduğu için T.K. Ek madde 1’e göre tebligat yaptırabildik.) Tapu kaydına haciz koydurduk. Ancak bizim gayrimenkul haczi işlemimizden önce banka ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takibe başlamış ve kıymet takdirini de yaptırmış. Banka yabancı kat malikine tebligat yaptıramadığı gerekçesiyle yaklaşık bir senedir hiçbir işlem yapmıyor. Doğal olarak site aidatları ödenmemekte ve birikmektedir. Yeni satın alan kat maliki ise önceki aidatlardan sorumlu olmayacağından dolayı sitenin büyük bir yönetim gideri kaybı söz konusu. Bu durumda olan birçok daire var. Nedeni ise yabancıların daireleri aldıkları dönemdeki fiyatı şu anki fiyatlardan daha yüksek olması, bırakıp gidiyorlar. Örneğin bu takipteki eve banka 75,000 Euro ipotek koymuş, kıymet takdirindeki değeri sadece 125,000 TL. Kısaca banka satış yaptırırsa bize bir şey kalmayacak. Satış yaptırmaz ise yönetim giderlerinden hala eski malik sorumlu olduğu için yönetim giderleri tahsil edilemeyecek. Sorularım şunlar; Banka bir senedir işlem yapmadığı için yapabileceğimiz bir şey var mı? Satış parasından site aidatlarının öncelikli ödenmesini sağlamak mümkün mü? Yönetim giderleri nedeni ile kat malikleri lehine kanuni ipotek hakkının tescil edilmesini sağlayarak banka ipoteğinin önüne geçmek mümkün mü? Mümkünse diğer kat malikleri lehine kanuni ipotek hakkı tesisinin usulü nedir? Mahkeme kararı yerine İcra Takibi’nin kesinleşmesi yeterlimidir? Cevaplarınız için teşekkürler.