Mesajı Okuyun
Old 01-12-2010, 13:41   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Siz dava dilekçenizde birikmiş aidat alacaklarını müddeabih olarak gösterip, "TL alacağın, dava tarihinden/temerrüd tarihinden itibaren tahsiline karar verilmesi" deseydiniz, siz ve diğer iki Sayın Üyeye katılırdım.

Ancak anlaşıldığı kadarıyla siz, "X Tl aidat alacağının temerrüd tarihinden dava tarihine kadar işlemiş faiziyle birlikte tahsiline karar verilmesi" anlamına gelecek bir ifade kullanmış olmalısınız ki, bilirkişi raporunda
demiştir. Yani siz "işlemiş faiz" tutarını da müddeabihe dahil etmişsiniz gibi...Hal böyle ise, bilirkişi raporunda haklıdır. Çünkü harcı yatırılmamış talepler hakkında karar verilemez.

Mesele, faiz "oranı" değil; "tutarı"dır.

Gerçekten bu kanaate nasıl vardınız ben de anlayamadım.

Alıntı:
Yazan Avukat75
Sayın Av. Suat Ergin, dava dilekçemdeki tam ifadem; ‘…3.000 TL. aidat alacağı, 100 TL. genel gider alacağı olmak üzere toplam 3.100 TL.nin davalılardan müşterek ve müteselsilen 634 sayılı KMK md. 20’deki faiz oranı üzerinden temerrütten itibaren aylık faiziyle birlikte tahsiline…’ şeklinde. Yani benim bu ifademden, talep ettiğim 3.100 TL. nin, aslında, asıl alacak+temerrütten dava tarihine kadar işlemiş faiz olduğu anlamı mı çıkıyor?