Mesajı Okuyun
Old 01-12-2010, 12:34   #5
Avukat75

[FONT='Arial','sans-serif']Sayın Av. Erkan Uygun ve sayın Av. Serbay, bu aslında bilirkişinin ek raporu. İlk raporda yapılan bazı yanlış değerlendirmelere ve yine faiz talebimle ilgili hesaplama yapılmamış olmasına itiraz etmiştim. Ek raporda, yanlış değerlendirme ve dolayısıyla yanlış hesaplama yapıldığı konusundaki itirazım bilirkişi tarafından kabul edilip düzeltilmiş, ancak faiz hesaplaması, sorumda belirttiğim gerekçeyle gene yapılmamış. Ayrıca, ek rapor alınmak üzere bilirkişiye gitmeden önce, faiz talebimi (KMK md. 20 deki oranı da açıkça yazarak) açıkça belirten bir dilekçeyi de ibraz ettim. Fakat bilirkişi, sorumda belirttiğim gerekçeyle faiz hesabı yapmamış gene.[/font]
[FONT='Arial','sans-serif'][/font]
[FONT='Arial','sans-serif']Sayın Av. Suat Ergin, dava dilekçemdeki tam ifadem; ‘…3.000 TL. aidat alacağı, 100 TL. genel gider alacağı olmak üzere toplam 3.100 TL.nin davalılardan müşterek ve müteselsilen 634 sayılı KMK md. 20’deki faiz oranı üzerinden temerrütten itibaren aylık faiziyle birlikte tahsiline…’ şeklinde. Yani benim bu ifademden, talep ettiğim 3.100 TL. nin, aslında, asıl alacak+temerrütten dava tarihine kadar işlemiş faiz olduğu anlamı mı çıkıyor? ‘Temerrütten itibaren’ ifadesini koymamdaki amaç, davalıların temerrüde düştükleri tarihi dava açarken tam olarak bilememem nedeniyle, davalıların verecekleri cevaba göre bunun belirlenebileceğini düşünmemdi. Yoksa müddeabih olarak belirttiğim tutar içinde faiz tutarı yok. Müddeabih ile birlikte, temerrütten itibaren belirttiğim oranda faizini de talep etmekteyim. Sizin belirttiğiniz anlamda yorumlanabileceğini düşünmüyorum. Sizin yorumunuz kabul edilirse, ‘…TL. alacağımızın temerrüt tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte tahsiline’ veya ‘…TL. alacağımızın yasal faiziyle birlikte tahsiline’ şeklinde yazılmış birçok dilekçede, davacıya, istediğin bu miktar içindeki faiz tutarın nedir onu belirt ve harcını yatır denilmesi gerekmez mi? [/font]
[FONT='Arial','sans-serif'] Kaldı ki müddeabihin tamamının harcını dava açarken yatırmak durumundayız zaten. Eğer müddeabih içinde faiz tutarı da var ise harcı zaten yatırılmış durumdadır. Ayrıca iş davalarında genelde olduğu üzere, kısmi dava açılması halinde, bilirkişiler gene de alacağın tamamını hesaplamakta, hesap yapabilmem için harcını yatırman gerekir dememektedirler. Hesap yapıldıktan sonra ıslah ile harç tamamlanmaktadır. Kısmi dava açmanın bir anlamı olmaz o zaman.[/font]
[FONT='Arial','sans-serif']Diye düşünüyorum. İlginiz için teşekürler.[/font]