Mesajı Okuyun
Old 21-03-2002, 14:53   #17
Av.Nevra BAŞKAL

Sayın Av. Mehmet Saim Bey,

Öncelikle hakkımdaki düşünceleriniz için teşekkür ederim. Mesleğimi seviyorum ve bu camiada olup da, kendi mesleğini ve meslektaşlarını yerenlerden de hazzetmiyorum. Ne diyeyim, umarım öngörünüz gerçekleşir ve amacıma ulaşırım...

İzmir Barosu Stajyerlerinin, ki benzer bir başvuru Ankara Barosu stajyerleri tarafından da yapılmıştır, Yönetmeliğin iptali hakkında açmış oldukları davayı ve dilekçe içeriklerini daha önce incelemiştim. Yine de, bilgilendirmek adına bu zahmete katlandığınız için teşekkür ederim.

Ancak, benim burada takıldığım konu şu; Avukatlık Yasasında öngörülen sınav, (bu hükümler Anayasa Mahkemesince iptal edilmediği ya da kanun metninde bir değişikliğe gidilmediği sürece) her halükarda yapılmak zorundadır. Danıştay, Yönetmeliği iptal etse bile, sonuçta yeni bir Yönetmelik hazırlanacak ve bir olasılıkla TBB'nin (zira, iptal başvurusunda "yetki devredilmezliği" ilkesinin ihlaline de dayanılmıştır) hazırlayacağı, yine büyük bir ihtimalle bir "çoktan seçmeli" sınav şeklinde öngörülecektir. Kısaca, bizlerin en fazla yakındığı, "sınavla yeterliliğin belirlenemeyeceği" kaygısı "yürürlükte" kalmaya devam edecektir.

Dolayısıyla, bir kanun hükmüyle düzenlenmiş olan avukatlık sınavının, Yönetmeliğin bazı maddeleri iptal edilse bile, bu sınavın getirilmesi için yaklaşık 20 yıldır mücadele eden TBB' nin hiç vakit kaybetmeden yeni bir Yönetmelik çıkaracağı ve ne olursa olsun uygulanacağı görüşündeyim.

Bizim kısa vadede yapabileceğimiz şey belki de, yurt çapınaki tüm Barolarda staj yapan stajyerlerin, mümkün olan azamisinin bu sınava girebileceği ve 6 ay kaybetmek zorunda kalmayacağı bir sınav tarihi belirlemek ve sınavın bu tarihte uygulanması için, ÖSYM'ye yönelik bir kamuoyu baskısı oluşturmaktır, diye düşünüyorum.

Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.

Saygıyla...