Mesajı Okuyun
Old 18-03-2002, 13:32   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan iyi yetişmeyenler sadece, yeni mezunlar mı?

Ben olaya tek taraflı bakmayı doğru bulmuyorum. ''Bir meslektaş'' ismi ile yazan meslektaşımız fikirlerinde tamamen haklıdır. Ancak, yeni mezunlar adına yazan ve demokratik davranışı bir yana bırakalım, hukuki hakkını kullanan Buse hanım da haksız değildir.

Ortada, genel kabul gören bir olgu vardır: '' Hukukçular mesleğinde yeterli değildir.''

Toplumda hukukçu olsun yada olmasın çoğunluğun fikri bu yöndedir.

O halde, kırılmaya, alınmaya hakkımız yoktur. Yetersizliği su yüzüne çıkaran ''gerçek'' üzerinde ortak çaba sarfetmeliyiz.

Hukukçularda standart ne olmalıdır?

Bu sadece avukatlara mahsus da değildir. Hakim, Savcı, Noter vs. hepimiz aynı durumdayız.

Kimimiz kendi çabası ile bir şeyler katıyor bilgisine, kimimiz boş veriyor...

Kimimiz paraya endekslenmişiz, kimimiz perişan vaziyette...

Hele bir de, ne pahasına olursa olsun, '' Ne iş olsa yaparım abi!!'' muhabbeti yapan ve meslek onurunu hiçe sayan, üç kuruş için hepimizi Toplum önünde, hırsız, güvenilmez, ahlaksız, dolandırıcı, emniyeti suistimal eden avukatlar sınıfına aldıran, insanlarda aramızda iken, hiç geçikmeden tedbir alınmalıdır.

Sorun hepimizin.

Gazeteyi açıyoruz, bir haber: '' Bilmem ne kadın satıcısı X, avukatına talimat verdi.....! ''

'' Falan filan şöyle dedi: Avukatıma talimat verdim...! ''

Niye kimse, Doktoruna, mühendisine yada veterinerine iş verirken Talimat vermiyor da, biz gariban avukatlar hemen talimata bağlanıyoruz..?

Efendim, vekalet ilişkisi vardır demeyin, lütfen!

Olay vekalet falan değil, tamamen saygısızlıktır. Mesleğin, cılkının çıkarılmasıdır.

En mantıklı yol, Hukuk Fakültesi sayısını hemen sınırlandırmak..devamında, alınacak öğrencilerde sınırlamaya gitmektir. Bunu yaparken de,

hem avukatlık sınavını devam ettirmek, hem de faal avukatları, bakabileceği dava türlerine göre ayırmak için sınava tabi tutmak gereklidir..

Kırılmayalım, kırmayalım, ama gerçekleri de görmemezlikten gelmeyelim..

Selam ve saygılarımla..